Konferencja RSA 2006 - firmy kontra l33t h4k0r2

W trakcie ubiegłotygodniowej konferencji RSA, jej uczestnicy mieli okazję nie tylko posłuchać o najnowszych zabezpieczeniach w Internet Explorerze, o zużywających się klawiszach [Ctrl]+[Alt]+[Del] wśród użytkowników Windows czy o zagrożeniach spotykanych podczas przeprowadzania transakcji online. Niektóre z firm postarały się o przygotowanie robiącej wrażenie prezentacji - na przykład Georg Kurtz (McAfee) starał się pokazać, ile interesujących danych można znaleźć korzystając wyłącznie z przeglądarki internetowej i wyszukiwarki. Postanowiliśmy pójść tym tropem i rozejrzeć się, czy rzeczywiście wyszukiwarki mogą być aż takie niebezpieczne... Okazało się, że mogą: pierwszy prywatny dokument znalazłem po 30 sekundach poszukiwań, pierwszy panel administracyjny - po 15 minutach, a pierwszą drukarkę - po godzinie.

Konferencja RSA 2006 - firmy kontra l33t h4k0r2

Co znaczy tajemnicze "l33t h4k0r2"? Jest to określenie, którym "hakerzy" czasem się opisują (obok "h4cker2" i podobnych). Gdyby chcieć to przetłumaczyć, należało prawdopodobnie postąpić tak: "l33t h4k0r2" - "leet hackers" - "elite hackers". Czyli hakerska elita.

Zanim jednak przejdziemy do sztuczek h4ck0r2ów, spróbujemy podsumować imprezę RSA Conference 2006, która odbywała się w zeszłym tygodniu w San Jose (Kalifornia, USA), a którą zorganizowała firma RSA Security. Przy okazji odpowiemy sobie na pytanie, jaką wartość dla potencjalnego użytkownika miały prezentowane tam materiały oraz czy powinniśmy w najbliższym czasie spodziewać się rewolucji, czy może ewolucji połączonej ze stopniowym edukowaniem użytkowników.

Internet Explorer 7 - lekarstwo na wszelkie bolączki

Konferencja RSA 2006 - firmy kontra l33t h4k0r2

Witryna www.jar.pl - czy aby na pewno tworzone dla Chryslera prezentacje miały być publicznie dostępne?

Największe kontrowersje wzbudziła zapowiedź mechanizmów bezpieczeństwa wbudowanych w IE7. Choć Microsoft bardzo stara się naprawić swój wizerunek, liczba wykrywanych w niej błędów nie napawa optymizmem (ale patrz też: "Ponarzekajmy razem na Internet Explorera").

Rewolucją w IE7 ma być mechanizm InfoCard, dzięki któremu użytkownik w bardzo wygodny sposób będzie mógł zarządzać swoimi danymi osobowymi. Bill Gates zapowiedział, że kończą się czasy, gdy na kolejnych stronach niezbędne będzie wklepywanie odpowiednich haseł i loginów, czy wypełnianie opasłych formularzy.

Co ciekawe, Access Kim Cameron - zajmujący się opieką nad wdrażaniem InfoCarda w aplikacjach MS - zaprezentował przykład witryny obsługującej InfoCard stworzonej przy pomocy PHP, dostępnego na licencji open source języka oprogramowania. Miało to rozwiać wszelkie wątpliwości sceptyków, że mechanizm związany będzie wyłącznie z Windows lub ogólniej - oprogramowaniem Microsoftu.

Konferencja RSA 2006 - firmy kontra l33t h4k0r2

Karta obiadowa z pieczątką? Czemu nie!

Propozycja MS jest z pewnością krokiem w dobrą stronę. Pozostaje tylko pytanie: czy użytkownicy nie będą bali się zawierzyć IE7, czyli przeglądarce, która już teraz uważana jest za odrobinę przestarzałą? Czy umilkną głosy nawołujące do bojkotu Internet Explorera za jego opóźnienie technologiczne względem konkurencji?

Odpowiedzią na problemy może być ewentualna propozycja RSA Security. Firma chce, by każdy użytkownik Sieci korzystał ze sprzętowego tokena (niewielkiego urządzenia generującego co pewien czas sześciocyfrową liczbę), który - w połączeniu z programowym tokenem w przeglądarce - zapewniałby internaucie bezpieczeństwo. Takie tokeny stosowane są już w niektórych polskich bankach - patrz choćby polskie Wiki - jako urządzenia zabezpieczające transakcję. W połączeniu z hasłem (token - "coś, co masz", hasło - "coś, co wiesz") mogą stanowić skuteczny mechanizm chroniący Sieć przyszłości. Gdyby tokeny były w stanie przeprowadzać biometryczną weryfikację użytkownika, zostałaby spełniona trzecia zasada bezpiecznego uwierzytelniania: "coś, czym jesteś".