Konferencja Ubuntu-live

Dobiega końca konferencja Ubuntu Live. Wydarzenie to, które miało miejsce w Portland w stanie Oregon (zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych) było oficjalnym, międzynarodowym spotkaniem społeczności Ubuntu.

Na konferencji, rozpoczętej w niedzielę, 22. lipca, poruszane były zarówno sprawy techniczne systemu, jak i kwestie integracji społeczeństwa wolnego oprogramowania. Mówiono o przyszłych nowinkach technicznych, a także prowadzono dyskusje o kierunku rozwoju systemu. Zbliżająca się wielkimi krokami premiera edycji Ubuntu Gutsy Gibbon ma przynieść ze sobą nowinki dotyczące głównie zarządzania siecią i systemem. Oznacza to zmodernizowane narzędzia administracyjne, zaawansowane oprogramowanie monitorujące oraz prostszą obsługę sieci. W konferencji bierze udział zarówno wiele znanych i cenionych na całym świecie firm, jak i dziesiątki programistów zaangażowanych w rozwój oprogramowania open source. Do sponsorów imprezy należą między innymi: Intel, Dell, Openmoko, Sun Microsystems i Ncomputing.

Mark Shuttleworth, twórca dystrybucji Ubuntu, z entuzjazmem ogłosił obecne statystyki popularności swojego produktu. Jest on według nich zainstalowany na około 10 milionach maszyn w ponad 200 krajach, z czego większość to komputery do zastosowań nieprofesjonalnych. Wspomniano również o kwestii systemu Linux w maszynach stojących na półkach sklepowych. Twórcy Ubuntu nie wykluczają takiej możliwości, a wręcz dążą do tego, aby ich produkt stał się ciekawą alternatywą nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale i dla większych korporacji.

Aktualizacja: 26 lipca 2007 10:00

Dobiegła końca trzydniowa konferencja Ubuntu Live, mająca miejsce w Portland, w stanie Oregon. W ostatnim dniu imprezy Mark Shuttleworth, twórca znanej na całym świecie dystrybucji Ubuntu, oficjalnie ogłosił oddanie do użytku nowego systemu zarządzania siecią poprzez Internet.

Obok jednej z najważniejszych zapowiedzi Ubuntu 8.04, którego premiera jest zaplanowana na kwiecień 2008 roku, firma Canonical (założyciel - Mark Shuttleworth) oficjalnie oznajmiła otwarcie nowego systemu administracji sieciowej o nazwie Landscape.

Landscape to zaawansowany system administracyjny, składający się z dziesiątek usług internetowych (podobny do Red Hat RH Network). Pozwala on na zdalne zarządzanie wieloma komputerami za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Dzięki Landscape administrator ma kontrolę nad zainstalowanymi aplikacjami, ustawieniami systemowymi oraz grupami użytkowników. Ponadto dostępna jest usługa monitoringu pracy każdego komputera oraz historii wykonanych akcji.

Z systemu Landscape może skorzystać każdy zainteresowany użytkownik systemu z rodziny Ubuntu. Jedynym wymaganiem jest wpisanie się na listę korzystających z usług Canonical. Można tego dokonać na stronie domowej Canonical. System administracyjny jest ciągle ulepszany. Obecne stadium rozwoju projektu to wydanie beta.