Konfiguracja połączeń w sieci lokalnej
-
- Robert Szyszka,
- 11.12.2011, godz. 12:05
Jeżeli używasz kilku komputerów połącz je w sieć. Zyskasz sporo możliwości. Zobacz, jak konfigurować LAN w siódemce, Viście, czy XP. Dowiedz się, jak udostępnić im łącze internetowe i sprawić by bez przeszkód wymieniały się danymi w jednej sieci lokalnej
Zobacz też
Sieć z użyciem rutera - prościej już nie można
Najprostszym w konfiguracji rozwiązaniem jest sieć oparta na ruterze. Urządzenie dba o to, by wszystkie komputery w sieci miały automatycznie przypisane adresy IP i zwykle udostępnia połączenie internetowe. Jedyne o czym należy pamiętać, to zmiana konfiguracji urządzenia w taki sposób aby bazująca na nim sieć miała jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie połączeń bezprzewodowych choć i tradycyjne rozwiązania wymagają nieco uwagi. Od strony systemów operacyjnych konfiguracja sprowadza się do kilku kliknięć.
1. Odłącz od komputera ewentualne modemy i podłącz go do rutera za pomocą kabla sieciowego. Uruchom przeglądarkę i wpisz w niej adres administracyjny urządzenia. Odpowiednie informacje znajdziesz na jego obudowie bądź w dokumentacji. Podaj nazwę konta administratora, hasło i zaloguj się. Wszystkie ustawienia i opcje konfiguracyjne zależą od konkretnego modelu rutera. Nazewnictwo jest jednak bardzo podobne. W przykładzie użyjemy urządzenia Netgear DGN1000. Jeżeli nie korzystasz z połączeń bezprzewodowych istotne dla ciebie ustawienia znajdują się w sekcji i LAN Setup, w grupie Adanced. Standardowo zaznaczone jest pole Use Router as DHCP Server, a poniżej podany zakres puli używanych adresów. U góry zaś widnieje adres rutera. Konfigurację bezprzewodową przeprowadza się w sekcji Wireless Settings, w grupie Setup. Musisz to podać miedzy innymi nazwę sieci (Name(SSID)) ale przede wszystkim włączyć szyfrowanie transmisji. Zalecane jest wybranie opcji WPA2-PSK. Poniżej należy jeszcze zdefiniować odpowiednio silne i bezpieczne hasło dostępu.

Sieć bazująca na ruterze jest bardzo prosta w konfiguracji. Należy jedynie zadbać o bezpieczeństwo połączenia i transmisji bezprzewodowych
3. Po podłączeniu do rutera nowego komputera wystarczy wskazać zwykle typ sieci. W zależności od wersji systemu operacyjnego (Vista, Windows 7) kliknij wtedy Dom lub Sieć domowa. Jeżeli korzystasz z połączenia bezprzewodowego kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę sieci w zasobniku, wybierz Połącz z siecią, a następnie kliknij dwukrotnie nazwę połączenia (będzie ona taka, jak w polu Name (SSID) rutera w punkcie pierwszym). W pole Klucz zabezpieczeń wpisz hasło WPA2 i kliknij przycisk Połącz
Sieć z Ruterem ale bez DHCP
Automatyka działania rutera nie zawsze się sprawdza. Mimo, że znacznie ułatwia konfigurację sieci to czasami przeszkadza w prawidłowym ustanowieniu komunikacji pomiędzy komputerami i Internetem. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy łącze Internetowe korzysta z modemu USB, który nie jest obsługiwany przez ruter (niektóre modemy i rutery współpracują ze sobą, inne nie). Modem taki musi być wtedy podłączony do komputera, który będzie udostępniał połączenie. Konfiguracja ta wymaga wyłączenia serwera DHCP na ruterze i ręcznego zdefiniowania adresów IP bądź użycia serwera wbudowanego w funkcję udostępniania. Ręczne przypisywanie adresów możesz też wykorzystać w celu poprawy bezpieczeństwa sieci. Ze względu na kłopotliwą obsługę sprawdza się ono jednak jedynie w niewielkich strukturach. Ruter w powyższych przypadkach funkcjonuje jedynie jako przełącznik zapewniający transmisję danych pomiędzy pecetami.
1. Aby przystąpić do ręcznego definiowania adresów zacznij od wyłączenia serwera DHCP na ruterze. Tak, jak poprzednio otwórz stronę konfiguracyjną i w sekcji LAN Setup grupy Adanced usuń zaznaczenie z Use Router as DHCP Server. Cofnij się do części LAN TCP/IP Setup i w polu IP Address zarezerwuj adres, którym będzie posługiwał się ruter. Poniżej powinna być także wpisana odpowiednia maska. Zaakceptuj zmiany.

Brak serwera DHCP powoduje konieczność ręcznego definiowania adresów IP wszystkich urządzeń
Udostępnianie Połączenia Internetowego w Windows z przełącznikiem i ruterem
Jeżeli masz kłopoty z podłączeniem kilku komputerów do sieci, możesz posłużyć się funkcją Udostępnianie Połączenia Internetowego oferowaną przez Windows. Jeżeli masz możliwość postaraj się ją skonfigurować na komputerze z Windows 7, a pozostałe systemy użyć jako stacji klienckich. Zwróć uwagę, że najlepiej funkcjonuje ona gdy komputery łączone są za pomocą przełącznika bądź koncentratora, możesz też skorzystać z bezpośredniego połączenia dwóch komputerów kablem sieciowym.
1. Skonfiguruj opcję automatycznego pobierania adresu IP na wszystkich komputerach. Po zainstalowaniu modemu na komputerze i skonfigurowaniu łącza z Internetem rozwiń menu kontekstowe sieci w zasobniku i wybierz polecenie Otwórz centrum sieci i udostępniania. Kliknij łącze Zmień ustawienia karty sieciowej w lewej części okna.
2. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia odpowiedzialnego za komunikację internetową, a potem lewym polecenie Właściwości w menu kontekstowym. Przejdź na kartę Udostępnianie i zaznacz pole Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie poprzez połączenie internetowe tego komputera. Jeżeli aktywnych jest kilka połączeń rozwiń listę Połączenie sieci domowej i wskaż na niej interfejs, który łączy się z innymi pecetami poprzez ruter. Najczęściej jest to Połączenie lokalne. Jeżeli nie chcesz, by inny użytkownicy sieci mieli możliwość kontroli i modyfikacji funkcjonowania połączenia usuń zaznaczenie Zezwalaj innym użytkownikom sieci na kontrolowanie lub wyłączanie połączenia. Kliknij przycisk OK.

Jeżeli korzystasz z ICS, na komputerze funkcjonują jednocześnie dwie sieci. Jeżeli lokalna zostanie zakwalifikowana jako publiczna spowoduje do kłopoty z komunikacją

Mapa sieci komputerów połączonych za pomocą przełącznika i z włączoną na jednym z pecetów funkcją ICS
4. Jeżeli nie masz przełącznika ani koncentratora możesz spróbować do skomunikowania komputerów użyć rutera. Koniecznie jednak wyłącz w nim serwer DHCP dla sieci LAN. Sprawdź również, jaki adres IP ma przypisane to urządzenie. Koniecznie powinien być on z tej samej puli, co adresy przydzielane przez serwer DHCP uruchomiony przez ICS. W razie kłopotów z połączeniem za pomocą rutera, bądź po zawieszeniu się komunikacji może być wskazane powtórzenie obejścia opisanego w poprzednim punkcie. Po prawidłowym skonfigurowaniu łączności w sieci możesz również komputery stacji roboczych przełączyć już bez żadnego problemu na transmisję bezprzewodową.