Konflikt Apple i Epic Games wciąż trwa. Fortnite zbanowane na pięć lat?!

Wygląda na to, że żadna z firm nie zamierza ustąpić. Fortnite nie pojawi się w App Store jeszcze przez długi czas.

App Store / Fot. Apple

Miłośnicy popularnej strzelanki sieciowej Fortnite z pewnością nie będą zadowoleni z takiej decyzji. Gigant z Cupertino ogłosił swoje plany dotyczące tego tytułu, związane z ciągnącym się procesem sądowym z jego producentem, czyli Epic Games.

Apple zdecydowało o przedłużeniu nieobecności tego tytułu na liście gier dostępnych w App Store na czas trwania procesu. Taką informację przekazał CEO Epic Games, Tim Sweeney. Nie przebierał on w słowach i stwierdził, że Apple kłamało we wcześniejszych ustaleniach obu stron.

Zobacz również:

Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla producenta. Dlaczego? Wszystko wskazuje bowiem na to, że cała sprawa może ciągnąć się co najmniej przez kolejne kilka lat. Możemy spodziewać się tego biorąc pod uwagę to, jakie terminy na przesłanie dokumentów zostały wyznaczone obu stronom. Epic musi złożyć odwołanie najpóźniej do 12 grudnia tego roku, a odpowiedź Apple musi pojawić się przez 20 stycznia 2022 roku. Nie spodziewamy się jednak, aby na tym proces się skończył.

Konflikt pomiędzy dwoma gigantami ciągnie się już od sierpnia 2020 roku. Wtedy Epic Games zdecydowało się wprowadzić do swojego tytułu system mikropłatności, który bezpośrednio uderzał w politykę Apple. Gigant z Cupertino pobiera bowiem 30 procent ze wszystkich transakcji wewnątrz gier dostępnych w App Store. Kiedy studio zdecydowało się pozwać Apple, ten usunął tytuł ze swojego sklepu.

Proces, jaki wytoczyło Epic Games nie jest jednak jedynym problemem związanym z App Store, z którym w ostatnim czasie musi zmierzyć się Apple. Coraz większa liczbą producentów aplikacji zaczęła krytykować politykę firmy, metody płatności w sklepie i kwoty, jakie pobierane są od producentów chcących umieścić efekty swojej pracy w App Store.

Zobacz także: Apple obniża ceny w App Store! Gry i aplikacje na iPhone'a tańsze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: