Koniec DVD jest bliski - 6 przyczyn, które prowadzą do śmierci dysków optycznych

Dyski optyczne umierają, a CD i DVD szybko odchodzą w przeszłość. Oto 6 przyczyn, które spowodowały, że DVD wkracza na ostatnią prostą do technologicznego muzeum. Kiedyś to był świetny format, ale dzisiaj nadszedł czas, by dyski optyczne trafiły do muzeum (z małym wyjątkiem).

DVD

Dyski optyczne umierają na naszych oczach - jakie są przyczyny śmierci formatu DVD, dysków optycznych?

Format DVD - czas do muzeum

Płyty CD i DVD w swoim czasie były rewolucyjne - pozwalały w cyfrowy sposób przechowywać domowe biblioteki muzyczne i filmowe. Dzisiaj jesteśmy w punkcie, w którym napędy i dyski optyczne są już właściwie niepotrzebne, gdyż zastępuje je internetowy streaming czyli serwisy VoD takie jak np. iPlex.

Dlaczego DVD musi odejść? Oto 6 powodów

1. Hałas

Mechaniczne elementy w napędach CD i DVD potrafią bardzo hałasować podczas pracy. Zazwyczaj nie jest to irytujące, ale w niektórych przypadkach np. w Xbox 360 oglądanie filmów z płyty DVD jest istną torturą. Również gdy oglądamy coś z laptopa czasami hałas potrafi nam przeszkadzać, zwłaszcza przy oglądaniu cichych scen w filmach.

2. Awaryjność

Urządzenia z ruchomymi elementami prędzej czy później się psują. A takie są właśnie napędy optyczne, które kolekcjonują również kurz, który wpływa na możliwości odczytu danych przez laser. W komputerach psuły się najczęściej także w stacjonarnych odtwarzaczach. Co więcej płyty CD i DVD po kilku latach stają się trudne do odczytu, nie wspominając o narażeniu na zarysowania, przed którymi musimy się zabezpieczać (skórki ochronne na płyty CD/DVD)

3. Wysoki pobór energii

Napędy CD czy DVD pobierają dużo energii i są zabójcze dla baterii laptopów. W dzisiejszych czasach, gdy ekologia i energooszczędność jest na pierwszym miejscu w każdym urządzeniu, napędy optyczne CD i DVD wydają się być urządzeniem z innej epoki.

4. Powolny odczyt danych

Odczytywanie danych z dysku SSD czy nawet z tradycyjnego HDD jest o wiele szybszy niż odczyt z dysku CD czy DVD.

5. Przestrzeń

Płyty CD i DVD zajmują dużo miejsca w domu. Nasze kolekcje muzyczne czy filmowe potrafią zajmować sporą część w domu. Dyski twarde są dzisiaj naprawdę tanie i posiadają olbrzymią przestrzeń.

6. Wygoda

Komputery, odtwarzacze, konsole - wszystkie są już połączone do internetu. Rośnie liczba serwisów VOD z filmami na życzenie. To zwykła wygoda - błyskawicznie można uruchomić film - o wiele łatwiej i szybciej znaleźć film na dysku niż wstawać od komputera i grzebać w szafce czy na półce w poszukiwaniu filmu, a potem wyjmować płytę z pudełka i wkładać do odtwarzacza.

Koniec DVD jest bliski - 6 przyczyn, które prowadzą do śmierci dysków optycznych

Blu-ray

Blu-ray - ostatni bastion nośników optycznych

Ale w tytule artykułu wspomniałem o małym wyjątku. Jest jedna, jedyna rzecz, która przedłuży życie dyskom optycznym - Blu-ray i Blu-ray 3D. Filmy w rozdzielczości Full HD i filmy 3D Full HD można dostać obecnie jedynie na nośnikach Blu-ray. Łącza internetowe nie są jeszcze przygotowane na tak dużą ilość danych jak filmy w rozdzielczości Full HD (a 3D to przecież dwa razy tyle danych). Jeżeli stawiamy na jakość, to Blu-ray dzisiaj jest jedyna rozsądną opcją. Filmy w streamingu, jeżeli nawet są dostępne w HD, to nie jest to rozdzielczość 1080p. A jeszcze nie zapominajmy o wielokanałowym bezstratnym dźwięku HD, którego w serwisach VoD na razie nie uświadczymy.

Koniec DVD jest bliski - 6 przyczyn, które prowadzą do śmierci dysków optycznych

Tron Dziedzictwo

DVD to przeszłość, internet to przyszłość

Blu-ray pociągnie rynek nośników optycznych jeszcze przez parę lat, ale z pewnością jest to już ostatni nośnik fizyczny. Odejdzie dopiero wtedy, gdy szybki internet stanie się naprawdę powszechny, a serwisy VoD zostaną bardziej rozbudowane. Ale już teraz filmy VoD możemy oglądać nawet w chmurach...

CD i DVD to już przeszłość, Blu-ray to teraźniejszość, jutro to tylko internet...