Koniec Google Labs

Kuźnia technologicznych nowinek Google zostaje zamknięta. Firma chce skupić się na mniejszej liczbie usług, ale za to tych najbardziej perspektywicznych i przynoszących największe zyski.


Zamknięcie Google Labs jest wynikiem obranej przez koncern strategii w zakresie rozwoju produktów - firma nie chce się już "rozdrabniać", rozwijając mnóstwo małych projektów, ale opierać siłę marki Google na kilku wybranych produktach o ugruntowanej pozycji i dużym potencjale.

Do momentu ogłoszenia decyzji o zamknięciu Google Labs, trwały w nich prace nad 56 różnymi projektami. Posunięcie koncernu oznacza, że w pewnych wypadkach prace nad eksperymentalnymi technologiami i produktami zostaną zakończone. Niektóre usługi mogą też zostać włączone w skład innych, większych.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, co Google wie o Tobie?
  • Mapy Google otrzymują proekologiczną funkcję

Co ważne, koniec Google Labs nie będzie miał wpływu na projekty Gmail Labs, Maps Labs bądź Calendar Labs - te wciąż będą dostarczać kolejnych innowacji użytkownikom poczty, map czy kalendarza Google.

Laboratoria Google zostały uruchomione w 2002 r. Niemal 10-letnia historia działalności projektu nie była wyłącznie usłana różami - koncernowi zdarzały się wpadki i potknięcia. Trzeba jednak pamiętać, że w Google Labs wykuły się jedne z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych produktów i usług Google.

Oto największe przeboje rodem z Google Labs.

Gmail

Usługa pocztowa, która pojawiła się w Google Labs w 2004 r. Dziś korzystają z niej miliony użytkowników na całym świecie. Poczta doczekała się własnego Laboratorium, gdzie testowane są nowinki i udogodnienia dla posiadaczy kont w domenie gmail.com.

Google Maps

Mapy Google - które pojawiły się w 2005 r. - oferują użytkownikowi informacje geograficzne, wskazówki dotyczące tras podróży, zdjęcia satelitarne i z poziomu ulic (Street View).

Google Maps

Google Earth

Oprogramowanie dla systemów Windows, Mac OS X i Linux umożliwiające trójwymiarowy spacer po Mapach Google (w czasie którego można natrafić na dziwne i niesamowite widoki).

Google Reader

Czytnik wątków RSS, także wprowadzony w 2005 r. Google Reader może automatycznie gromadzić wiadomości z wybranych przez czytelnika serwisów informacyjnych czy blogów.

Google Translate

Tłumacz Google, oferujący wsparcie 57 różnych języków. Co do jakości przekładów w niektórych konfiguracjach (język wejściowy-wyjściowy) wciąż jeszcze można mieć zastrzeżenia...

Google Instant

Technologia natychmiastowego dostarczania wyników wyszukiwania, uruchomiona w google.com we wrześniu 2010 r. Korzystanie z Google Instant sprawia, że wyniki pojawiają się już w momencie wpisywania tekstu przez użytkownika, przez co oszczędza on całe kilka sekund swojego cennego czasu.

Wyszukiwanie w trybie Instant


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: