Koniec KaZaA Lite?

Firma Sharman Networks, operator sieci KaZaA, wypowiedziała wojnę autorom i dystrybutorom popularnego, acz nieoficjalnego klienta tej sieci - KaZaA Lite K++. Przedstawiciele Sharman Networks systematycznie usuwają z Sieci kolejne miejsca, z których można pobierać tę aplikację - tłumaczą przy tym, że program ten łamie ich prawa patentowe i pozbawia części zysków.

KaZaA Lite K++ to nieoficjalna wersja programu KaZaA Media Desktop. Główna różnica pomiędzy obydwoma aplikacjami polega na tym, że KL pozbawiona jest wszelkich dodatków, zaimplementowanych do KMD - czyli m.in. modułów umożliwiających wyświetlanie reklam czy "śledzenie" zachowań użytkowników online (Sharman Networks gromadzi takie dane do celów marketingowych). Problem polega na tym, że oglądanie reklam wyświetlanych przez KMD to pewna forma płacenia za korzystanie z programu (który można pobierać za darmo). KL nie zawiera również modułu, umożliwiającego płacenie za materiały pobierane z sieci P2P.

Przedstawiciele Sharman Networks tłumaczą, że dystrybuowanie pozbawionej tych dodatków wersji KaZaA pozbawia ich części przychodów, co z kolei może negatywnie wpływać na funkcjonowanie sieci FastTrack (w oparciu o którą działa KaZaA). Dlatego też firma postanowiła rozprawić się z dystrybutorami nieoficjalnych wersji jej oprogramowania.

Koniec KaZaA Lite?

Wyniki wyszukiwania "Kazaa lite" w Google

Jednym z pierwszych kroków w walce z nieuczciwą konkurencją było poinformowanie operatorów kilku wyszukiwarek internetowych, że wyświetlające się odnośniki do stron zawierających KaZaA Lite K++ łamią prawo - zaowocowało to tym, że z wielu wyszukiwarek usunięto część kontrowersyjnych linków (aby się o tym przekonać wystarczy wpisać hasło 'KaZaA Lite' np. dohttp://Google.pl - pod wynikami wyszukiwania pojawi się stosowna nota).

Wydaje się jednak, że metoda ta nie była zbyt skuteczna - dlatego też firma zaczęła kontaktować się z dystrybutorami kontrowersyjnego oprogramowania lub dostawcami usług internetowych takich serwisów - i to poskutkowało. Z wybranych serwisów albo znikał kontrowersyjny plik - vide "oficjalny" serwis KL -http://www.kazaalite.tk lub też, jeśli operator serwisu nie zgadzał się na usunięcie programu - znikał cały serwis (aczkolwiek takie przypadki były sporadyczne). Jako pierwsi tego rodzaju praktyki odnotowali dziennikarze serwisuhttp://Slyck.com .

Co więcej, z relacji Slyck.com wynika, że Sharman Networks planuje kolejny etap walki z KaZaA Lite K++ (i innymi tego typu aplikacjami) - firma chce tak zmodyfikować swoją sieć, by niemożliwe było korzystanie z jej zasobów za pośrednictwem aplikacji innych niż "oficjalna" KaZaA Media Desktop.

Więcej informacji:

http://www.sharmannetworks.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: