Koniec PHP 4

Zespół programistów rozwijających język PHP poinformował, że z końcem 2007 r. wygaśnie wsparcie dla czwartego wydania tej technologii. "PHP 5 jest szybki, stabilny i gotowy do produkcji i jako że PHP 6 już nadchodzi, prace nad PHP 4 nie będą kontynuowane" - czytamy na stronie projektu.

PHP to skryptowy język programowania działający po stronie serwera, służący do generowania stron internetowych. Historia czwartej wersji PHP sięga siedmiu lat wstecz - do 2000 r. Planowane zakończenie prac nad PHP 4 zostało zaś ogłoszone dokładnie w trzecią rocznicę udostępnienia piątej wersji tego języka (13 lipca).

Zakończenie wsparcia dla PHP 4 spowodowane jest "praktyczną koniecznością", jak w serwisie CNet tłumaczył Rasmus Lardorf, autor pierwotnej wersji języka PHP. Nie ma po prostu wystarczającej liczby programistów do obsługi trzech różnych wersji języka (4., 5. i nadchodząca - 6.).

Użytkownicy korzystający z PHP 4 mają więc czas do końca roku aby dokonać migracji na PHP 5. Uaktualnienia i łatki dla krytycznych luk w PHP 4 będą w razie potrzeby publikowane do 2008 r. jednak nie później, niż do 8 sierpnia tego roku.

Ostatnia jak na razie wersja języka PHP oznaczona jest numerem 5.2.3.

Więcej informacji: PHP Net