Koniec Palladium

Microsoft poinformował o zmianie nazwy nowej technologii, mającej służyć do zabezpieczania danych w komputerach wykorzystujących systemy z rodziny Windows. Projekt, do tej pory nazywany "Palladium", nazywany teraz będzie "next-generation secure computing base", czyli, w wolnym tłumaczeniu, "system zabezpieczeń komputerowych następnej generacji".

Zdaniem przedstawicieli koncernu, taka nazwa lepiej oddaję istotę nowej technologii. Rzecznik Microsoftu, informując o zmianie nazwy podkreślił, że fakt ten oznacza wejście w nowy etap prac nad projektem.

Na razie o "next-generation secure computing base" nie wiadomo zbyt wiele. Z informacji dostarczanych od czerwca 2002 r. (wtedy rozpoczęto prace nad Palladium) przez Microsoft wynika, że będzie to system programowo-sprzętowy, który umożliwiałby np. zapisanie szczególnie ważnych danych tak, by dostęp do nich miałyby jedynie określone, "zaufane" aplikacje. W komputerach wykorzystujących ów system montowany byłby specjalny chip, odpowiedzialny za zabezpieczanie danych i aplikacji.