Koniec Symbiana^4? Nokia zmienia strategię

Nokia poinformowała o przemodelowaniu swojej strategii dotyczącej systemów operacyjnych. Firma ma zamiar skupić się na rozwijaniu jednej wersji systemów Symbian i MeeGo tworzonej w oparciu o środowisko Qt i technologię HTML 5.

Zmiana strategii dotyczącej systemów operacyjnych może okazać się świetnym rozwiązaniem. Nowy projekt zakłada skupienie się na rozwijaniu platform w oparciu o środowisko Qt i rozwiązania HTML 5, które w rezultacie mają się stać motorem napędowym dla obecnych systemów Symbian i MeeGo.

Fińska firma nie będzie już rozwijać osobnych projektów typu Symbian^3 lub Symbian^4. W zamian użytkownicy będą otrzymywać stale aktualizowaną jedną, spójną wersję platformy. Powinno to ucieszyć m.in. posiadaczy smartfonów z systemem Symbian^3. Dzięki nowej strategii firmy wraz z rozwojem platformy będą oni otrzymywać uaktualnienia bez konieczności oczekiwania na oficjalne nowe wydanie (planowane jako Symbian^4) lub obaw, że po wdrożeniu kolejnej wersji pojawiać się będzie coraz więcej niekompatybilnych aplikacji.

Oparcie wszystkich projektów na jednym środowisku programistycznym pozwoli szybciej rozwijać wspierane przez Nokie platformy. Umożliwi także efektywniejszą pracę twórcom aplikacji. Richard Green, CTO w Nokii, podkreśla, że da to gwarancję działania programów nawet po dłuższym czasie i wprowadzeniu wielu aktualizacji platformy.

Qt jest środowiskiem programistycznym napisanym w C++ i wykorzystywanym m.in. w aplikacjach na systemy Linux, Mac OS X czy Windows. W styczniu 2008 Nokia kupiła firmę Trolltech (obecnie Qt Development Frameworks) i stała się oficjalnym właścicielem posiadanej przez nią technologii.