Koniec analogowej TV - bez cyfrowego tunera ani rusz

Analogowa TV odchodzi do lamusa. Wczoraj zrezygnowano z niej w Stanach Zjednoczonych, do 2013 zrezygnują z niej kraje Unii Europejskiej, w tym Polska. Czy to znaczy, że wszystkie starsze telewizory będą się nadawały do wyrzucenia? Wbrew temu, co usiłują nam wmówić sprzedawcy w supermarketach elektronicznych - nie. Użytkownicy, którzy odbierają telewizję kablową lub satelitarną w ogóle nie zauważą zmiany. Analogowy sygnał w ogóle ich nie interesuje.

Koniec analogowej TV - bez cyfrowego tunera ani rusz
W piątek, 12 czerwca 2009 r., zgodnie z obowiązującym prawem federalnym, Stany Zjednoczone zakończyły emisję analogowego sygnału dla stacji telewizyjnych pełnej mocy, przechodząc tym samym na naziemną emisję cyfrową DTTV (Digital Terrestrial Television). Oprócz Stanów Zjednoczonych na TV cyfrową przeszły też już Szwecja, Luksemburg, Holandia, Finlandia, Szwajcaria i Niemcy.

W Polsce "przełączanie" już następuje, nadawanie cyfrowego sygnału HD rozpoczęto 10 miesięcy temu, 6 sierpnia 2008 roku. Ostatni analogowy nadajnik powinien przestać działać do 21 lipca 2013 roku.

Dlaczego rezygnujemy z analogowej TV?

Głównym celem przejścia na nadawanie cyfrowe jest zwolnienie obecnych częstotliwości pasma między innymi dla służb ratowniczych, a w przyszłości również dla telewizji mobilnej.

Największą zaletą DTTV jest oczywiście znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku w porównaniu z dotychczasową telewizją analogową. Zastosowanie kompresji obrazu MPEG-2 i MPEG-4, umożliwia odbiór od 4 do nawet 16 kanałów więcej niż w wypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu tego samego pasma.

Dzięki temu stacje będą mogły oferować dodatkowe funkcjonalności jak kontrolę rodzicielską, telewizję interaktywną, informacje o nadawanych programach, napisy czy różne wersje językowe dla wybranego kanału.

Podsumowując: dziś telewizją z obrazem HD mogą się cieszyć tylko wybrańcy. Od 2012 będzie ją odbierać większość Polaków za pomocą zwykłej, klasycznej anteny. Operatorzy "kablówek" będą więc musieli nadgonić zmiany i udostępnić obraz lepszej jakości - w przeciwnym razie zaczną tracić klientów.

Czy mamy się czego bać? Raczej nie. Przełączenia w ogóle nie zauważą abonenci telewizji kablowej (UPC, Multimedia Polska, Aster, Vectra i in.), ani satelitarnej (n, Cyfra+). "Odcięci" zostaną tylko ci użytkownicy, którzy sygnał TV odbierają z własnej (albo "zbiorczej") anteny zamontowanej na oknie czy dachu. Ale nawet w ich wypadku trudno mówić o całkowitym wykluczeniu.

NTSC w Stanach Zjednoczonych - od dziś tylko w muzeum i przy granicach

Po co rezygnujemy z telewizji analogowej?Wczorajsze wyłączenie telewizji analogowej w Stanach Zjednoczonych polegało na przełączeniu prawie 1800 stacji TV pełnej mocy na sygnał cyfrowy. Jako standard emisji dla DTTV wybrano ATSC (Advanced Television Systems Committee), dzięki któremu możliwe jest nadawanie obrazu panoramicznego w rozdzielczości do 1920x1080 pikseli (Full HD) z dźwiękiem 5.1.

Jak się podłączyć?

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą skorzystać z nowego sygnału na trzy sposoby:

1. Jeśli mają stare, analogowe telewizory bez tunera, powinni wyposażyć się w konwertery zmieniające sygnał cyfrowy z powrotem na analogowy. Koszt takiego urządzenia wynosi od 40 do 70 dolarów.

2. Druga opcja - od pewnego czasu bardzo popularna również w Polsce - to zakup telewizora przystosowanego do odbioru sygnału naziemnej TV cyfrowej.

3. Ostatnia alternatywa to wykupienie abonamentu telewizji kablowej lub satelitarnej.

W większości wypadków, aby odbierać sygnał DTTV nie będzie konieczna wymiana dotychczasowej anteny na nową.

Rząd przygotował również program pomocy finansowej, dzięki któremu każde gospodarstwo domowe jest upoważnione do otrzymania dwóch kuponów o łącznej wartości 80 dolarów. Kupony mogą zostać wykorzystane do zakupu maksymalnie 2 konwerterów - dzięki temu najubożsi nie poniosą właściwie żadnych kosztów związanych z prześciem na DTTV.

Do tej pory kupony zamówiło prawie 60 mln gospodarstw.

Cyfrowa telewizja w Polsce - jak to będzie wyglądało?

W Polsce, tak jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, naziemna telewizja cyfrowa (NTC) ma zostać uruchomiona do 2012 roku. Cyfryzacja będzie obejmować wyłącznie gospodarstwa domowe, które obecnie korzystają z analogowej telewizji naziemnej - czyli standardowo, abonenci TV kablowej lub satelitarnej w ogóle nie zauważą zmiany. Obecnie NTC jest testowana w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Wiśle, Rzeszowie i Lesznie. Wykaz dostępnych kanałów dla poszczególnych miast można znaleźć na stronie RadioPolska.