Koniec analogowej książki mówionej

Narodowy Serwis Biblioteczny dla Niewidomych i Niepełnosprawnych (NLS), który stanowi część Biblioteki Kongresu USA, ogłosił zakończenie produkcji urządzeń odtwarzających książki mówione z taśm analogowych. Od roku 1969 stworzono 1,5 miliona tego typu urządzeń. Odczytywały one 4-ścieżkowe taśmy, przesuwające się z prędkością 15/16 cala na sekundę i mogły pomieścić do 6 godzin nagrań.

W ciągu ostatnich 40 lat urządzenia były co prawda znacząco ulepszane, jednak postęp techniki i tak uczynił je przestarzałymi. NLS zdecydowało, że książki będą rozpowszechniane w formie elektronicznej (będą one zapisane w kościach flash).

"Analogowe kasety i urządzenia do ich odtwarzania były podstawą naszego systemu, jednak teraz są przestarzałe i zbliżają się do kresu swojego technologicznego życia. Nasi klienci, szczególnie ci zaznajomieni z nowoczesną technologią, oczekują przejścia z technologii analogowej na cyfrową" - powiedział Frank Kurt Cylke, dyrektor NLS.

Organizacja ma zamiar rozpocząć dostawy systemów cyfrowych już w przyszłym roku. Zostaną one wyposażone w pamięć flash, a książki będą rozpowszechniane na specjalnych kartridżach. Urządzenia będą o niemal 70% mniejsze, niż systemy analogowe, zapewnią dźwięk o lepszej jakości, będą bardziej wytrzymale i mają zużywać mniej energii. Ponadto, w przeciwieństwie do taśm, kartridże się nie zużywają i niemal nie będzie konieczności ich wymieniania.