Koniec aplikacji x86 na ARM. macOS 11.3 usunie Rosette z Apple M1.

Rosetta to oprogramowanie pozwalające uruchamiać programy pisane z myślą o procesorach Intel'a na komputerach Apple z procesorem Apple M1. Najbliższa aktualizacja może je usunąć z wybranych modeli i pozostawić ich użytkowników na lodzie.

Apple pod koniec 2020 roku zaprezentowało pierwsze komputery z autorskimi procesorami Apple M1. Zmiana architektury z x86 na ARM to ogromne przedsięwzięcie i wyzwanie nie tylko dla Apple, ale również programistów. Dzięki narzędziu Rosetta 2 użytkownicy z całego świata nie odczuli przesiadki z architektury x86 na ARM.

Komputery z Apple M1

Komputery z Apple M1

Rosetta 2 to oprogramowanie, które tłumaczy programy napisane z myślą o procesorach x86 na język zrozumiały dla układów ARM. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy nie mają problemu z dostępem do mnóstwa aplikacji.

Zobacz również:

Niestety okazuje się, że Rosetta 2 zostanie usunięta z systemu macOS szybciej, niż myśleliśmy. W niektórych krajach świata stanie się to już podczas aktualizacji do kolejnego wydania rozwojowego macOS 11.3 Big Sur.

Steve Moser z MacRumors odkrył, że kod źródłowy trzeciej bety macOS 11.3 Big Sur sugeruje usunięcie Rosetty po zainstalowaniu nowego oprogramowania. Nowy ciąg znaków informuje: "Rosetta nie jest już dostępna w tym regionie. Aplikacje wymagające Rosetty nie będą działać."

Apple nie potwierdziło tej informacji. Nie wiemy również, w których regionach Rosetta nie będzie już dostępna, a samo działanie jest niezrozumiałem.

Rosetta 2 to oprogramowanie, które pomaga w przejściu z architektury x86 na ARM. Od zawsze wiadome było, że zostanie usunięte z systemu macOS w przyszłości, ale nie spodziewaliśmy się, że nastąpi to tak szybko.

Mamy nadzieję, że Apple nie usunie Rosetty 2 z komputerów z Apple M1. Jej brak oznacza znacznie mniejszą kompatybilność z aplikacjami. Część z nich nadal nie jest dostępna w wersjach napisanych z myślą o procesorach ARM.

Zobacz, jak wygląda wydajność MacBooka Air z Apple M1 względem poprzednika z układem Intel.

Źródło: Macrumors.com