Koniec e-kryzysu?

Według analiz American Electronics Association oraz giełdy Nasdaq, liczba zatrudnionych w sektorze IT w USA wzrosła w ubiegłym roku o 235 tys. osób.

Według raportu ogłoszonego przez American Electronics Association, przygotowanego we współpracy z giełdą spółek nowych technologii Nasdaq, w ubiegłym roku liczba osób pracujących w sektorze IT w USA wzrosła o 235 tys. osób i wynosiła na koniec 2000 r. 5,3 mln. Był to co prawda najniższy wzrost od 1995 r., ale niektórzy w związku z dużymi redukcjami w sektorze internetowym obawiali się nawet zmniejszenia tego wskaźnika.

Zdecydowanie najwięcej informatyków jest w Kalifornii - ponad dwa razy więcej niż w kolejnym rankingu w Teksasie. Kalifornia zatrudnia w sektorze IT 974 tys. osób, a największy stan USA (Teksas) 441 tys. Oznacza to, iż przybyło ich tam w ciągu roku tylko 15 tys., podczas gdy w Kalifornii aż 100 tys. Kolejne miejsca zajmują stany Nowy Jork, Massachusetts i Floryda oraz Illinois.

Tegoroczne badania niestety nie uwzględniły zarobków. W roku 1999 przeciętny informatyk zarobił w Stanach Zjednoczonych 64 900 USD rocznie, zaś rok wcześniej - 58 976 USD. Średnia pensja roczna wynosiła w USA w 1999 r. 33 200 USD. Informatycy zarabiali więc o 95% więcej niż statystyczny Amerykanin.

Więcej informacji: www.aeanet.org


Zobacz również