Koniec kodowanych meczów siatkówki

Sytuacja podobna do tej z ostatnich Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, kiedy to transmisje meczów (w tym większości występów Polaków) nie były ogólnodostępne, w przyszłości nie powinna już mieć miejsca.

Niedawne Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn utkwią nam w pamięci przede wszystkim dzięki fantastycznemu występowi naszej narodowej drużyny. Niestety z pewnością pamiętać też będziemy o skandalu z transmisją telewizyjną tego wydarzenia, która w pełni dostępna była jedynie dla użytkowników Cyfrowego Polsatu oraz osób, które wykupiły stosowny abonament.

Wydarzenie to wpłynęło na podjęcie przez KRRiT kroków mających zabezpieczyć polskiego kibica przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. 8 sierpnia Rada złożyła do Komisji Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń sportowych. 7 listopada została ona pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Kontaktowy ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. 21 listopada Komisja Europejska "po szczegółowej i wszechstronnej analizie polskiej listy ważnych wydarzeń oraz krajowych regulacji prawnych dotyczących transmisji z ważnych wydarzeń" (17 listopada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie listy ważnych wydarzeń) potwierdziła zgodność listy z prawem Unii Europejskiej oraz zasadami konkurencji.

Co to oznacza?

Oznacza to, że ważne wydarzenia sportowe będą w Polsce transmitowane "tylko w programie ogólnokrajowym dostępnym w całości bez opłaty".

Co obejmuje wspomniana lista?

Takie ważne wydarzenia jak:

1) mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;

2) zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;

3) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;

4) Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym;

5) zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;

6) zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet;

7) Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Kiedy?

Wspomniane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.