Koniec kombinowania - procesory wewnątrz światłowodów?

Naukowcy z Pennsylvania State University (USA) i University of Southampton (Wielka Brytania) pokazali, jak zapakować układy scalone bezpośrednio do światłowodu. Dzięki ich odkryciu może wreszcie się udać połączenie najwydajniejszego środka transmisji danych z najwydajniejszym sposobem na ich przetwarzanie.

Światłowody od bardzo dawna uznaje się za idealne do przesyłania danych; a już na pewno dużo wygodniejsze niż kable miedziane. Z drugiej strony nie wynaleziono lepszego sposobu na przetwarzanie informacji niż korzystanie z napędzanych prądem elektrycznym półprzewodników. Niestety, połączenie tych dwóch technologii było zawsze problemem, choć już od 20 lat wykorzystuje się "wmontowany" w światłowody erb do wzmacniania impulsów lasera (EDFA, EDWA).

Tymczasem badaczom z wymienionych uniwersytetów udało się zatopić mikroskopijnej wielkości półprzewodnikowe druciki i elementy elektroniczne (np. tranzystory) wewnątrz szklanego przewodu zbudowanego ze szkła o wysokim stopniu przepuszczalności światła. W makroskali taką operację można porównać do wmontowania pompy bezpośrednio w rurę z wodą, bez tworzenia osobnej przepompowni.

Co z tego mamy?

Rozwiązanie pozwala na całkowitą rezygnację z potrzeby kosztownej konwersji sygnału na obu końcach światłowodu. Układy elektroniczne potrafią bowiem modulować, włączać albo wyłączać impulsy świetlne.

Wynalazek otwiera drogę, w której komputery zamiast wielkimi, szumiącymi skrzynkami mogą stać się małymi pudełeczkami wypełnionymi po brzegi plątaniną włókien niosących promienie lasera...

Warto zajrzeć: "Mrożone światło napędza procesory przyszłości"

Więcej informacji: witryna PennState