Koniec kryzysu w branży komputerowej?

We wrześniu br. sprzedaż półprzewodników na świecie rosła najszybciej od 1990 roku.

Według najnowszych danych Semiconductor Industry Association, światowa sprzedaż chipów wzrosła we wrześniu o 6,5%, osiągając wartość 14,4 mld USD. Wartość tego rynku rośnie tym samym siódmy miesiąc z rzędu, przy czym wrześniowy wzrost to najwyższy miesięczny wzrost od 1990 roku. W sumie, w III kwartale br. sprzedaż półprzewodników wyniosła na świecie 43,4 mld USD i była wyższa o 17,5% od wyniku sprzed roku.

W oparciu o cytowane dane SIA ocenia, że rynek półprzewodników wzrośnie w roku bieżącym w sumie o 10%, a także rok przyszły przyniesie wzrost dwucyfrowy. Część analityków obwieszcza więc już koniec ponad dwuletniego silnego kryzysu tego rynku. Inni zalecają jednak ostrożność i przypominają ub. rok, kiedy to po dobrych wynikach w III kwartale w czwartym - przyszło rozczarowanie.

Według SIA, sprzedaż PC-tów w głównej mierze przyczyniła się do wzrostu sprzedaży podzespołów w III kwartale, przy czym sprzedaż pamięci DRam wzrosła o 33,2%, a mikroprocesorów - o 23,9%. Dane SIA pozostają w zgodności z ubiegłotygodniowymi doniesieniami o dynamice amerykańskiego PKB - według owych danych wydatki na sprzęt komputerowy i oprogramowanie wzrosły w Stanach rok do roku o 15,4%, a więc w tempie nie notowanym od 2000 roku. Obecny wzrost sprzedaży półprzewodników najsilniej jednak według SIA zaznaczył się w rejonie Azji i Pacyfiku, gdzie sprzedaż wzrosła o 19,1%. W Europie - o 12%, a w obu Amerykach - o 8,6%.


Zobacz również