Koniec monopolu

Dzięki działaniom organizacji ICANN, firma Network Solutions traci wyłączność na polu rejestracji domen internetowych.

Federalny Departament Handlu i firma Network Solutions poinformowały we wtorek o zawarciu długoterminowej umowy, która pozwoli nowym firmom zająć się sprzedażą domen internetowych. Zgodnie z porozumieniem, firmy te będą płacić Network Solutions 6 USD rocznie za każdą zarejestrowaną domenę. Network Solutions (NS) będzie zarządzała własną ogromną bazą adresów URL, kończących się na .com, .net, lub .org, przez co najmniej 4 kolejne lata. Umowa jest następstwem ponadrocznych negocjacji między NS a Departamentem Handlu.

W ten sposób NS staje się właściwie dystrybutorem, oferującym usługi do dalszej odsprzedaży. Hurtowa cena domeny (6 USD) jest znacznie niższa niż detaliczna (35 USD), którą obecnie płacą bezpośredni klienci Network Solutions.

W ubiegłym roku rząd amerykański zwrócił się do ICANN o nadzorowanie systemu przydzielania adresów IP i rejestracji domen. ICANN jest organizacją typu non-profit, zajmującą się nadzorem nad alokacją wspomnianych zasobów. Dokonała ona autoryzacji ok. 70 nowych firm (w tym AOL, Register.com), które obecnie mogą konkurować z NS na rynku usług rejestracyjnych, pozbawiając ją pozycji monopolisty.