Koniec opłat za rozmowy przychodzące w Rosji

Rosjanie użytkujący telefony komórkowe wreszcie przestaną płacić za odbierane rozmowy telefoniczne. Prezydent Władymir Putin podpisał ustawę zmieniającą prawo telekomunikacyjne w Rosji.

Obecnie większość umów podpisywanych z operatorami sieci telefonii komórkowej w Rosji jest tak sformułowanych, że użytkownicy komórek muszą płacić za odbieranie rozmów przychodzących. To rozwiązanie ma swoje wady - wielu ludzi nie odbiera telefonów, albo po wyczerpaniu limitu po prostu nie może tego zrobić z powodu braku środków na koncie. Podpisanie przez prezydenta Rosji zmian w prawie telekomunikacyjnym sprawi, że od pierwszego lipca większość tego typu opłat zniknie. Operatorzy telefonii komórkowej będą mogli jednak dalej pobierać opłaty za rozmowy przychodzące w przypadku dzwonienia z jednego regionu Rosji do drugiego lub połączenia zagraniczne.

W Rosji jest już ponad 120 milionów użytkowników telefonów komórkowych. Obecnie władze w Moskwie przymierzają się do uruchomienia usług trzeciej generacji, o czym pisaliśmy w artykule "UMTS wreszcie w Rosji".