Koniec panowania nVidii?

Według ostatnich badań rynku kart graficznych, po raz pierwszy w historii rywalizacji pomiędzy firmami ATI i nVidia, pierwsza z nich uzyskała niewielką przewagę w udziale w rynku.

Badania firmy Mercury Research wykazały, że w ostatnim kwartale 2003 roku ATI zyskała niewielką przewagę nad nVidią, jeśli chodzi o udział w rynku kart graficznych na świecie. Prowadząca do tej pory w rywalizacji nVidia posiada obecnie 24,7% udziału w rynku, a ATI o 0,2% więcej - czyli 24,9%.

Choć różnica jest niewielka, ATI ma się z czego cieszyć, gdyż po latach oddawania pola konkurentowi, wreszcie udało jej się zdobyć pozycję lidera na rynku. Sukces ten ATI zawdzięcza przede wszystkim produktom z serii Radeon. Miały one zdecydowanie lepsze osiągi, niż odpowiadające im cenowo GeForce'y FX nVidii, które dodatkowo borykały się z problemami z chłodzeniem.

Również przyszłość ATI jawi się w jasnych kolorach – zmodyfikowane chipsety firmy będą montowane w drugiej odsłonie Xboxa i prawdopodobnie również w nowej konsoli Nintendo.


Zobacz również