Koniec słynnych targów CeBIT. Organizator odwołuje przyszłoroczną edycję. Dlaczego?

Odpowiedzialna za organizację targów informatycznych CeBIT w Hanowerze firma Deutsche Messe AG, poinformowała o odwołaniu przyszłorocznej edycji imprezy. Jedno z najważniejszych wydarzeń świata IT odchodzi do lamusa. Przyczyna wydaje się dość oczywista - coraz mniejsze zainteresowanie.

Targi CeBIT. Fot. Deutsche Messe

CeBIT 2019 zaplanowano na czerwiec, ale do imprezy jednak nie dojdzie. W szczytowym momencie wydarzenie przyciągało ponad 800 tys. zwiedzających. Ostatnia edycja zanotowała zaledwie 100 tys. Stąd podjęto decyzję o odwołaniu przyszłorocznej odsłony, co w praktyce oznacza całkowitą rezygnację z targów. Powód wydaje się oczywisty - zbyt małe zainteresowanie wystawców oraz odwiedzających.

Warto dodać, że CeBIT to jedne z najsłynniejszych targów informatycznych na świecie. Imprezę organizowano corocznie od 1986 roku. Niestety w ostatnim czasie coraz mocniejsza konkurencja odcisnęła na hanowerskich targach widoczne piętno. Na znaczeniu znacznie przybrała organizowana w Berlinie IFA. Dodatkowo fani urządzeń mobilnych preferują MWC w Barcelonie. Za oceanem rządzi CES w Las Vegas.

W swojej 32-letniej historii CeBIT był świadkiem wielu przełomowych prezentacji oraz narodzin nowej technologii. Z pewnością u wielu fanów wiadomość o zakończeniu targów przyniesie nostalgiczną łzę na policzku. Pierwsze oznaki poważniejszego kryzysu pojawiły się już 4 lata temu, kiedy wydarzenie zanotowało tylko 200 tys. gości. Z roku na rok sytuacja stawała się coraz gorsza, a poważni wystawcy wybierali inne miejsca.

Deutsche Messe AG obiecało przekazać pozostałościu CeBIT-u Targom Hanowerskim. Trudno jednak oczekiwać, że impreza wróci do czasów świetności. Wielu ekspertów zadaje sobie pytania o sens organizowania dużych imprez targowych w obecnych czasach. Czy to oznacza, że IFA, CES, MWC oraz Computex podzielą wkrótce los CeBIT-u? Dużo zależy od samych organizatorów oraz wystawców, a także fanów technologii.