Koniec sprzedaży Windows XP na początku 2008 r.

Microsoft, w niecały rok po premierze Visty, planuje wycofać ze sprzedaży systemy rodziny Windows XP (oprócz wersji OEM). Wypowiedzi użytkowników "okienek", korzystających z serwisu SiliconValley.com pozwalają sądzić, że wielu z nich - zamiast wybrać Windows Vista - przesiądzie się na bezpłatne dystrybucje Linuxa.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Windows Life-Cycle Policy, Microsoft planuje zaprzestać sprzedaży Windows XP 31 stycznia 2008 r. Dotyczy to wszystkich wersji systemu - Professional, Tablet PC, Professional x64, Home oraz Media Center. Do 31 stycznia 2009 r. w sprzedaży pozostanie edycja OEM.

Argumenty za migracją

W specjalnym oświadczeniu Microsoft potwierdził wcześniejsze zapowiedzi - "Windows Vista to bezpieczniejszy, prostszy w użyciu, zapewniający lepsze funkcje związane z łącznością i rozrywką system, niż jakakolwiek poprzednia wersja systemu Windows. Pozytywna reakcja jego użytkowników dodatkowo utwierdza nas w tym przekonaniu. Standardową praktyką jest sprzedawanie starszych wersji systemu w wersji OEM w niedługi czas po premierze kolejnej odsłony systemu operacyjnego. Dotyczy to także Windows XP".

Według Michael'a Cherry'ego, analityka Microsoftu każda zmiana systemu na nowszy ma plusy i minusy. W przypadku Windows Vista największym plusem są funkcje zwiększające bezpieczeństwo, jak np. BitLocker Drive Encryption. Natomiast głównym minusem nowych "okienek" są problemy z kompatybilnością i wymagania sprzętowe. "Według mnie, najwięcej ludzi jest niezadowolonych z tych ostatnich" - dodaje. Aby np. uruchomić nowy interfejs Vista Aero, niezbędny jest komputer wyposażony w nowoczesną kartę graficzną, w które wyposażane są jedynie droższe modele PC. Jeśli zaś komputer jest wyposażony w 1GB RAM, powinno wystarczyć do bezproblemowej pracy z Windows Vista. Coraz częściej pojawiają się także nieporozumienia, niekiedy sprawy sądowe, w związku z akcją sprzedaży przed premierą nowych wersji Windows komputerów z logo "Vista Capable", które można było zaktualizować do Visty.

Microsoft twierdzi, że jest bardzo zadowolony wynikami sprzedaży Visty, choć nie podaje wyników jej sprzedaży. Analitycy IDC twierdzą, że wyniki sprzedaży Windows Vista nie różnią się od tych, prezentowanych w 2001 r. przez Windows XP. Tymczasem, zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez firmę Harris Interactive, tylko 12% badanych chce wymienić Windows XP na Windows Vista. Klienci biznesowi chcą zaś odłożyć migrację do Windows Vista co najmniej o 12-18 miesięcy.

Użytkownicy na "nie"

"Jeżeli Microsoft zmusza nas do wyboru między Vistą a Linuxem, może być bardzo nieprzyjemnie zaskoczony liczbą użytkowników, którzy wybiorą tę drugą opcję" - napisała jedna z osób na serwisie SiliconValley.com. "Każdemu, kto nadal korzysta z Windows 95 albo 95, polecam, aby uaktualnił system do Windows XP, póki jest to jeszcze możliwe. Vista nigdy nie uruchomi się na komputerze z czasów Windows 98. Jeśli nie zmienisz systemu, będziesz musiał skorzystać z Linuxa albo kupić nowy komputer" - dodaje inna. "Czas, aby sprzedawcy zaczęli robić zapasy XP Pro" - stwierdza kolejna.

Użytkownicy forum Direct2Dell wyrażają podobne opinie: "Nieważne jak długo testowaliście komputery pod Windows Vistą, to i tak za mało. Na świecie istnieje niezliczona liczba aplikacji niekompatybilnych z nową wersją Windows, zawiodą się wszyscy pracownicy przedsiębiorstw aktualnie wykorzystujących takie programy pod XP" - uważają. "Dell dostrzegając potrzeby, szczególnie małych klientów biznesowych, zdaje sobie sprawę, że potrzebują oni więcej czasu na przejście na nowy system operacyjny. Dlatego też, wybrane modele komputerów serii Dimension i Inspiron będą sprzedawane wraz z systemem Windows XP, co najmniej do końca III kwartału br." - zapowiedziano na oficjalnym blogu firmy Dell.

Aktualizacja: 17 kwietnia 2007 17:50

Do końca stycznia 2008 r. Windows XP zostanie wycofany z oferty dużych dostawców PC, zniknie także jego wersja detaliczna. Jednakże do 31 stycznia 2009 r. na rynku dostępna będzie wersja OEM (którą można nabyć samodzielnie, bez zakupu sprzętu).