Koniec sprzedaży klonów Maków i 2,7 mln dolarów odszkodowania

Po kilkunastu miesiącach procesu sprzedająca komputery z preinstalowanym systemem Mac OS X amerykańska firma Psystar zgodziła się na zapłacenie Apple blisko 2,7 miliona dolarów odszkodowania.

Amerykańska firma Psystar oferowała zwykłe PC-ty z zainstalowanym systemem Mac OS X. W związku z tym w lipcu 2008 roku Apple wytoczyło jej proces, który właśnie zakończył się ugodą.

Producent klonów Maków przyznał, że naruszył prawa autorskie i ustawę Digital Millenium Copyright Act. Zgodził się na zapłacenie 2,68 miliona dolarów odszkodowania oraz zdecydował na unieważnienie złożonego przez siebie pozwu, w którym oskarżał Apple o praktyki monopolistyczne. Z kolei gigant z Cupertino zrezygnował z pozostałych zarzutów dotyczących naruszenia znaku towarowego oraz nieuczciwej konkurencji.

Psystar przestał już sprzedawać komputery z systemem Apple. W jego sklepie internetowym wszystkie takie urządzenia otrzymały już status "out of stock" (brak towaru). Firma ma jednak nadzieję, że w dalszym ciągu będzie mogła oferować udostępnione w październiku tego roku i kosztujące 50 USD narzędzie Rebel EFI (kosztuje 50 USD), dzięki któremu użytkownicy komputerów z procesorami Intela mogą bez problemu samodzielnie zainstalować na nich system Snow Leopard. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że oprogramowanie to stanowi obecnie przedmiot kolejnego postępowania prowadzonego przed sądem na Florydzie.