Koniec stagnacji

Polska gospodarka wyszła, według Ministerstwa Gospodarki, z etapu stagnacji i stoi u progu ożywienia gospodarczego.

„Pozytywne dane dotyczące systematycznego wzrostu PKB, produkcji przemysłowej i eksportu wskazują na przełamanie okresu stagnacyjnego w gospodarce i świadczą o realności oczekiwań ożywienia gospodarczego” – powiedział minister Jacek Piechota, cytowany przez Agencję Reutera. Minister gospodarki stwierdził również, że możliwe jest osiągnięcie w przyszłym roku zakładanego przez Ministerstwo Finansów wzrostu PKB na poziomie 3,5%.

Prognozy wzrostu Produktu Krajowego Brutto na rok bieżący są nieco ostrożniejsze, niż te podawane przez Ministerstwo Finansów. W całym roku wzrost zdaniem resortu gospodarki wynieść ma 1,2%, podczas gdy minister finansów zapowiadał wzrost o 1,4%. Według Ministerstwa Gospodarki w III kw. br. wzrost PKB wyniesie 1,4%, a w IV kw. – 1,7%.

Ministerstwo Gospodarki podało również, że w 2002 roku wzrost eksportu wyniesie 4,1%, a import zmaleje o 1,2%. Deficyt obrotów bieżących ma się zmniejszyć do 6,8 mld USD z 7,2 mld USD w roku 2001. Deficyt handlowy powinien spaść do końca br. do 10 mld USD.