Koniec walki o patenty między LG i Matsushitą

Japońska firma Matsushita Electric Industrial i koreański koncern LG Electronics doszły w końcu do porozumienia w sprawie wyświetlaczy plazmowych. Tym samym zakończone zostają trwające od roku spory dotyczące praw patentowych i wzajemne akcje wstrzymywania produktu konkurencji na granicy.

W 2004 roku Matsushita oskarżyła LG o łamanie praw patentowych i wystosowała prośbę o wstrzymanie importu paneli LG do Japonii. LG odpowiedziało kontratakiem i oskarżyło Matsushitę dokładnie o to samo i również poprosiło o zablokowanie możliwości importu produktów firmy do Korei.

Ostatecznie firmy doszły jednak do porozumienia. Ponadto w ramach ugody zgodziły się na wspólne wykorzystywanie licencji dotyczących sprzętu do komputerów PC, standardu DVD i PDP. Oprócz rynku komputerów osobistych, koncerny podjęły współpracę na polu urządzeń klimatyzacyjnych.

Wyświetlacze plazmowe wykorzystywane są w głównie w telewizorach i monitorach. Na tym rynku LG ma drugie miejsce, Matsushita (znana przede wszystkim pod marką Panasonic) - trzecie.


Zobacz również