Koniec wojny formatów?

Być może już w przyszłym roku będziemy świadkami końca wojna pomiędzy formatami HD DVD i Blu-ray. Firmy NEC, Broadcom i STMicroelectronics przygotowują układy scalone, które pozwolą na produkcję dwuformatowych czytników i nagrywarek. Wojna zakończy się więc... zawieszeniem broni.

Broadcom już ma gotowy układ BCM7411D, który wykorzystuje zarówno standard H.264, jak i VC-1, spotykane w obu wspomnianych formatach. Kość obsługuje również MPEG2 o wysokiej rozdzielczości. Jej producent udostępnia też podręcznik, dzięki któremu twórcy napędów optycznym dowiedzą się, jak powinni budować swoje urządzenia, by wykorzystywały one oba formaty.

Chip Broadcomu radzi sobie również z formatami muzycznymi AC-3, Dolby Digital Plus, DTS 5.1, DTS-HD, MLP Losseless, LPCM oraz MPEG. Z kolei STMelectronics oferuje kość STi7200, która spełnia podobne zadania co produkt Broadcomu.

Poważnym konkurentem dla obu firm jest oferta NEC-a. Japończycy, w przeciwieństwie do wspomnianych powyżej przedsiębiorstw, postanowili nie skupiać się jedynie na urządzeniach do odczytu danych. Ich układ scalony pozwoli na budowę zarówno czytników, jak i nagrywarek obsługujących dane w formacie HD DVD i Blu-ray.

Oczywiście same kości to nie wszystko. Potrzebne są jeszcze odpowiednie układy optyczne. Nad tymi pracuje już m.in. Ricoh. Przed firmą stoi jednak poważne zadanie. Dane zapisywane na płytach HD DVD i Blu-ray wypalane są na różnych głębokościach. Konieczne jest więc albo zbudowanie podwójnego systemu optycznego, albo stworzenie takiego układu soczewek i lasera, który będzie w stanie poradzić sobie z problemem różnej głębokości zapisu i odczytu danych.

Specjaliści są jednak optymistami i uważają, że w przyszłym roku będziemy świadkami licznych debiutów dwuformatowych urządzeń obsługujących optyczne pamięci masowe.