Koniec wojny platform?


Windows 2000

Pochodzące od Microsoftu informacje o Windows 2000 Professional pełne są technologicznej nowomowy, przydatnej chyba tylko dla informatyków. Niewiele jest w nich informacji przeznaczonej dla użytkowników domowych i twórców multimediów, co powoli staje się tradycją, zapoczątkowaną już w czasach Windows NT, a szkoda, gdyż Windows 2000 Professional pomimo swego monotonnego wyglądu są najlepszym systemem Windows dla twórców i projektantów.

W porównaniu z Windows NT wydajność nowego systemu nieznacznie się poprawiła, co jest szczególnie widoczne w codziennej pracy z różnymi programami. Użytkownicy Windows 98, którzy wybrali ten system z uwagi na dostępność i łatwość konfiguracji sterowników urządzeń peryferyjnych, po zainstalowaniu Windows 2000 odczują wzrost wydajności o jakieś 25%. Doskonałe wsparcie dla sterowników urządzeń peryferyjnych powinno również zachęcić dotychczasowych użytkowników Windows NT do przejścia na Windows 2000 - obsługa wielu urządzeń z poziomu Windows NT była zawodna.

Sterowniki

W najnowszej odsłonie Windows programiści Microsoftu zastosowali podobny system obsługi sterowników urządzeń firm trzecich, jak w Windows 95/98.

Nowy system jest zgodny z technologią Plug-and-Play, a tym samym potrafi współpracować z ponad 12 000 dostępnych na rynku urządzeń peryferyjnych. W Windows 2000 została również wbudowana obsługa IrDA oraz IEEE 1394(FireWire) i urządzeń USB. Możliwe jest też odtwarzanie filmów DVD-Video, co w połączeniu z obsługą trójwymiarowej grafiki OpenGL 1.2, portów AGP, Device Bay, wsparciem dla więcej niż jednej karty graficznej czyni z Windows 2000 wyjątkowo atrakcyjny kąsek.

Jakby tego jeszcze było mało, wbudowane w Windows 2000 procedury DirectX 7.0 pozwalają wykorzystać ten system do nieco mniej profesjonalnych zastosowań... W końcu możliwe jest uruchomienie wielu gier.

Patrząc na listę funkcji Windows 2000, można odnieść wrażenie, że system powstał z połączenia Windows NT 4 i Windows 98 SE, a z tej masy odrzucono krytykowane i wadliwie działające elementy. Na pewno nie jest to całkowicie nowy produkt, wymuszający na użytkowniku uaktualnienie posiadanego już oprogramowania, czcionek czy profili kalibracyjnych ICC. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Windows 2000 Professional jest w większym stopniu kompatybilny z innymi wersjami Windows niż Windows NT.

Użytkownicy Windows NT i Windows 98 z całą pewnością zauważą liczne zmiany w interfejsie nowego systemu. Najbardziej zmieniono elementy interesujące jedynie administratorów systemu. Okno Device Manager zostało obecnie włączone w panel Administration Tools, ale reszta systemu wygląda podobnie jak poprzednie wersje: menu Start, Panel Sterowania, Programy są w tym samym miejscu i działają zgodnie z przyzwyczajeniami użytkowników. Wprowadzone w nich zmiany są kosmetyczne i dotyczą raczej dopasowania wyglądu do obecnej mody - menu nie pojawia się już nagle, ale subtelnie wyświetla się w odpowiednim miejscu na ekranie. Ciekawym pomysłem jest nowe menu Programy - jeśli jego zawartość przestaje mieścić się na ekranie, system wyświetla jedynie nazwy najczęściej używanych aplikacji - aby zobaczyć pełną listę, należy przytrzymać nieco dłużej wciśnięty lewy klawisz myszy.

Jedną z najbardziej wychwalanych opcji Windows 2000 Professional jest wsparcie dla strumieniowego przesyłania plików medialnych. Nikogo nie powinno dziwić, że najlepsze wsparcie jest zapewnione dla rodzimego odtwarzacza ze stajni Microsoftu - Windows Media Player; pliki innych formatów, jak QuickTime Streaming czy Real Media, będą odtwarzane z podobną wydajnością, jak w Windows 98. Wiele mówi się również o przygotowaniu Windows 2000 do pracy w Internecie. Dowodem tego może być wbudowanie w system obsługi XML oraz przeglądarki Internet Explorer 5.

Podobnie jak Windows NT, nowy system może wykorzystać więcej niż jeden procesor. Wersja Windows 2000 Server potrafi pracować na komputerze z nie więcej niż czterema procesorami i maksymalnie 4 GB pamięci RAM. W podawane przez Microsoft jako minimum 32 MB należy uwierzyć z takim samym przekonaniem, jak w 8 MBdla Windows 95 - jako rozsądne minimum przyjąć należy 64 MB albo jeszcze lepiej 128 MB pamięci RAM.

Stabilność

Udoskonalenia pracy w sieci są dużą zaletę nowego systemu, nie będziemy jednak się nimi specjalnie zachwycać. O wiele istotniejszy dla profesjonalistów może być fakt, że w wyniku niezależnych testów potwierdziły się pogłoski o udoskonaleniu elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i stabilność systemu. Problemy ze stabilnością sprawiały wiele trudności użytkownikom Windows NT.

Windows 2000 nie jest, co prawda, w stanie powstrzymać programu od wykonania niedozwolonej instrukcji, może jednak poważnie zmniejszyć ryzyko zawieszenia całego systemu. Microsoft wbudował ponadto w nowe Windows funkcję zwaną Windows File Protection, która samoczynnie odtwarza istotne dla systemu pliki. Często zdarza się, że podczas instalowania nowego programu, instalator zastępuje niektóre pliki systemowe lub odinstalowując program zostają usunięte z dysku pliki bibliotek. W takim przypadku Windows 95/98 wyświetlały na ekranie komunikat o błędzie - Windows 2000 będzie w stanie odtworzyć brakujące pliki z płyty CD-ROM, która, oczywiście, umożliwia uruchomienie komputera z dysku CD.

Lista zgodnych z Windows 2000 systemów znajduje się pod adresem www.microsoft.com/windows2000/upgrade. W niektórych przypadkach może być wymagane uaktualnienie BIOS-u komputera, ale problem ten dotyczy w większości przypadków tanich komputerów, obecnych na rynku od jakiegoś czasu.

Koniec wojny platform?

Dodawanie i zarządzanie użytkownikami oraz prawami dostępu w Windows nie było jeszcze tak proste.

Koniec wojny platform?

Ulepszenia w interfejsie pozwalają na wskazywanie plików na liście historii oraz w oknie My Network Places, a także w innych miejscach, wybranych przez użytkownika.

Koniec wojny platform?

Windows 2000 potrafi wyświetlić podgląd otwieranego dokumentu - oczywiście tylko w programach umiejących wykorzystać tę opcję.

Koniec wojny platform?

Panel History został wyłączony z programu Internet Explorer i może obecnie zapamiętać dowolną czynność użytkownika w systemie.

Koniec wojny platform?

Odświeżono także interfejs okna Search. Obecnie zajmuje ono więcej miejsca na ekranie, wynagradza za to większą funkcjonalnością i łatwością użycia.

Koniec wojny platform?

Znacznie lepsza od spodziewanej jest obsługa urządzeń, nie tylko z powodu interfejsu Plug and Play. Asystenci potrafią obecnie podsunąć sposób rozwiązania napotkanego problemu.