Koniec wojny platform?

Windows 2000 Professional oraz Mac OS X są zwiastunami ery systemów operacyjnych nowej generacji. Na pytanie: "Czy są to tylko reklamowe slogany, czy też prawdziwe zapowiedzi?" - spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.


Windows 2000 Professional oraz Mac OS X są zwiastunami ery systemów operacyjnych nowej generacji. Na pytanie: "Czy są to tylko reklamowe slogany, czy też prawdziwe zapowiedzi?" - spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Po długim okresie oczekiwań na spełnienie obietnic zarówno Apple, jak i Microsoft powracają na rynek z ambitnymi planami kolejnej rewolucji w świecie komputerów osobistych. Sprzedaż produktów Apple'a zaczęła przynosić zyski, dzięki czemu projekt Mac OS X zaistniał w terminarzu firmy z zaplanowaną na początek przyszłego roku premierą. Tymczasem produkt Microsoftu znajduje się już w sprzedaży, a co ważniejsze można go z czystym sumieniem nazwać godnym następcą systemu Microsoft Windows NT 4. Produkt Apple'a osiągnął na razie stan zaledwie pierwszej oficjalnej wersji beta, której premiera odbyła się we wrześniu tego roku na Apple Expo w Paryżu. Niemniej jednak sytuację można określić jako na tyle klarowną, aby móc wysnuć pierwsze wnioski co do kierunku, jaki obrała każda z firm. Z całą pewnością interesująca jest też odpowiedź na pytanie: "Co nowego przyniosą oba systemy profesjonalistom?".

Czy są to tylko kosmetyczne poprawki istniejących już na rynku produktów, czy też rzeczywiście, zgodnie z zapewnieniami, ułatwią nam pracę z komputerem?

Zawieszenie broni

Pamiętna chwila, w której Microsoft wspomógł finansowo znajdującą się w poważnych tarapatach firmę Apple, jest powszechnie uważana za początek końca trwającego od wielu lat konfliktu, naznaczonego wieloma procesami i wysuwanymi przez obie strony oskarżeniami. Zamiast tego, każda z firm skoncentrowała się na interesującym ją segmencie rynku - Microsoft zaspokaja potrzeby klientów korporacyjnych, a dla Apple'a liczy się styl, ale także próba dogonienia nowoczesnych technologii, takich jak wielozadaniowość. System Windows 2000 skierowano do produkcji w grudniu 1999 r., a jego rynkowa premiera odbyła się w lutym tego roku. Wkrótce system pojawił się w sklepach. Obecnie kampania reklamowa Windows 2000 jest skierowana przede wszystkim do użytkowników Windows NT 4, co nie powinno dziwić tych, którzy pamiętają, że pierwotnie Windows 2000 miały nosić nazwę Windows NT 5. Jednakże w odróżnieniu od Windows NT, Windows 2000 nie jest nazwą jednego systemu, tylko raczej całej ich rodziny

- od pojedynczej stacji roboczej, aż po wieloprocesorowy serwer sieciowy. Większość czytelników digita używających na co dzień Windows najprawdopodobniej korzysta w pracy z Windows NT Workstation - do nich adresowany jest najprostszy z systemów rodziny 2000

- Windows 2000 Professional. Dla bardziej wymagających użytkowników sieciowych serwerów plików i drukarek są przeznaczone systemy Windows 2000 Server oraz Advanced Server.

Rozwój i udoskonalanie Mac OS-a X wciąż trwa. Proces ten rozpoczął się ponad rok temu wraz z udostępnieniem twórcom oprogramowania pierwszego z rodziny X systemu Mac OS X Server. Nieco później pojawiły się dwa wydania wersji beta odmiany dla użytkowników indywidualnych. W odróżnieniu od systemów rodziny Windows

- podzielonych na Windows NT/2000 dla profesjonalistów i 95/98 dla użytkowników indywidualnych - Mac OS jest jeden dla wszystkich i taki też będzie Mac OS X. Oczywiście, nie da się wykluczyć, że część użytkowników w dalszym ciągu będzie chciała korzystać ze starych i sprawdzonych wersji Mac OS-a 8 oraz 9, z czego inżynierowie Apple'a doskonale zdają sobie sprawę.

Koniec wojny platform?

Device Manager jest dobrze ukrytym oknem systemu, pozwalającym włączać i wyłączać urządzenia bez konieczności wznawiania komputera.

Koniec wojny platform?

Narzędzie Add-Remove Programs jest wyjątkowo użyteczną częścią systemu, pozwalającą w razie wystąpienia problemu skorzystać z internetowych odsyłaczy pomocy technicznej.

colspan="2" align="center">
Koniec wojny platform?

Zaawansowanym użytkownikom spodoba się panel Administration Tools, zbierający w jednym miejscu użyteczne narzędzia systemowe.