Koniec wsparcia dla Windows XP szansą dla Linuksa i Visty?

Podobnie wygląda to w Polsce. Windows XP jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym w kraju. Znajduje się na 83% komputerów, na drugim miejscu plasuje się Vista, która ma już prawie 15% rynku. Trzecie miejsce należy do Windows 2000 (0,6%). Inne systemy (Linux, Mac OS X) mają poniżej 1% udziałów.

Linus Torvalds, w wywiadzie dla magazynu Computerworld, powiedział, że ten rok z pewnością nie będzie należał do Linuksa, gdyż proces ten przebiega w małych krokach. Linux zdobywa kolejne komputery sukcesywnie, ale bardzo powoli.

Poprosiliśmy o wypowiedź na ten temat twórców Ubuntu - jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemów z pingwinem w godle. Specjalnie dla PCWorld.pl odpowiada Gerry Car, szef platformy marketingowej Ubuntu.

"Microsoft przedłużył wsparcie dla Windows XP w celu rywalizacji na rynku netbooków. Wyzwaniem dla Microsoftu będzie zamiana na tych urządzeniach poczciwego XP na Windows 7...

...Kontynuujemy pracę nad tym co uważamy za najlepszą otwartą platformę stanowiącą alternatywę dla MS, która dostępna jest w cenie akceptowalnej przez większość konsumentów. Podczas gdy użytkownik chce zakupić Windows i pakiet Office, wtedy alternatywa w postaci Linuksa jest oczywista. Niezależnie od tego - Ubuntu dla nowych komputerów nie jest bezpłatne. Użytkownik musi zakupić sprzęt, bez względu na licencje dołączonego oprogramowania i tutaj ponosi koszta. Niesamowicie skupiamy się na jakości systemu operacyjnego, znaczenie ma tutaj doświadczenie użytkownika."

Carr ma nadzieję także, iż koniec wsparcie dla Windows XP skłoni część użytkowników w stronę migracji do Linuksa.

Jeśli mielibyśmy prorokować, to ten rok nadal będzie należał do Windows XP. Mało kto będzie chciał migrować do Visty, gdy na horyzoncie błyszczy już Windows 7. Spodziewać się można, iż poważniejsze zmiany na rynku systemów operacyjnych zajdą dopiero w następnym roku, po premierze "siódemki".