Koniec wsparcia dla Windows XP szansą dla Linuksa i Visty?

14 kwietnia br. Microsoft oficjalnie kończy bezpłatne wsparcie dla Windows XP. Czy więc za dwa tygodnie zostaniemy zmuszeni do natychmiastowej przesiadki na inne systemy? Z pewnością nie, ale po tym czasie, pomału, użytkownicy leciwych okienek będą szukać następcy XPka. Czy skierują się ku Viście, czy też może wybiorą Linuksa?

Windows XP miał swoją premierę pod koniec 2001 roku. Po ponad 7 latach Microsoft kończy bezpłatne wsparcie dla starszych okienek - nastąpi to już 14 kwietnia br. Po tym okresie użytkownicy liczyć mogą jedynie - za darmo - na otrzymywanie patchy bezpieczeństwa. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule pt.: "W kwietniu koniec bezpłatnego wsparcia dla Windows XP i Office'a 2003".

Windows XP jest obecnie zainstalowany na około 63% komputerów na całym świecie, Vista - od momentu premiery - zdobyła dotychczas zaledwie niecałe 23,5% rynku. Poprzednik Visty jest często nazywany solą w oku Microsoftu. To właśnie m.in. ze względu na jego obecność tak mała popularność Visty. Koniec wsparcie technicznego może jednak oznaczać zwrot. Już dwa miesiące temu Steve Ballmer, CEO Microsoftu zaczął namawiać firmy do migracji na nowe okienka - w trybie natychmiastowym. Niestety, Vista będzie miała kolejny problem i to już za kilka miesięcy - Windows 7.

Inaczej sprawa wygląda z Linuksem. Wolne systemy operacyjne nadal nie mają 1% udziału na rynku - zaledwie 0,9% wszystkich komputerów pracuje pod jego kontrolą. Czy więc koniec wsparcia dla Windows XP może wzbudzić zainteresowanie tymi systemami? To zależy. Z jednej strony użytkownik poszukiwać będzie wydajnego i szybkiego środowiska pracy, które nie będzie obciążać zbyt mocno zasobów komputera (Vista do takich nie należy), z drugiej strony jednak będzie obawa przed nagłą zmianą. Nie oszukujmy się, pewnych starych przyzwyczajeń nie można zmienić w jeden dzień, a praca z Linuksem po części ich wymaga.

Koniec wsparcia dla Windows XP szansą dla Linuksa i Visty?

Procentowy udział systemów operacyjnych na rynku światowym

Aktualizacja: 01 kwietnia 2009 14:59

Poprosiliśmy o wypowiedź także polski oddział Microsoftu. Poniżej przedstawiamy zdanie na ten temat udzielone przez Piotra Kaniowskiego:

"Polityka wsparcia technicznego produktow jest sciśle określona na poziomie globalnym (http://support.microsoft.com/gp/lifeselect ) i standardowo obejmuje 5 lat bezpłątnego wsparcia dla systemu operacyjnego. Wszystkie daty zakończenia wsparcia technicznego dla Windows XP były znane już od dawna, a dodatkowo należy pamiętać o tym, że bezpłatne wsparcie techniczne dla tej wersji systemu zostało przedłużone aż o 2 lata.

Po 14 kwietnia nasi klienci mogą korzystać ze rozszerzonego wsparcia technicznego lub bezpłatnej pomocy technicznej w formie online poprzez strony Microsoft (http://support.microsoft.com/select/?target=assistance ). Nie podejmujemy się spekulacji na temat wpływu zakończenia bezpłatnego wsparcia technicznego systemu Windows XP na wzrost sprzedaży systemu Windows Vista."