Koniec z Android Auto na ekranie smartfona! Co w zamian?

Google nawołuje użytkowników Android Auto, aby skorzystali z nowego trybu Assistant Driving Mode. Wkrótce Android Auto dostępny będzie jedynie na wyświetlaczach wbudowanych w nasze samochody.

Android Auto to rozwiązanie pozwalające na przekazywanie informacji z naszego smartfona wprost na ekran systemu multimedialnego wbudowanego w auto. Google w przeciwieństwie do Apple pozwala jednak uruchomić Android Auto również na wyświetlaczu smartfona. Opcja to pozwala cieszyć się wszystkimi funkcjami rozwiązania w momencie, gdy nie posiadamy kompatybilnego auta.

Android Auto
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Android Auto

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Domyślnie preinstalowana aplikacja w Androidzie 10 oraz nowszych wydaniach, którą można łatwo doinstalować na starsze wersje systemu pozwala zamienić interfejs smartfona w rozwiązanie przydatne kierowcom.

Zobacz również:

Google od dłuższego czasu projektuje rozwiązanie o nazwie Assistant Driving Mode. Pojawiło się ono właśnie u pierwszych użytkowników zastępując tym samym dobrze znane Android Auto.

Assistant Driving Mode pojawiło się na wybranych smartfonach Google Pixel pracujących pod kontrolą Androida 12 Beta. Po uruchomieniu Android Auto aplikacja wyświetla baner, z którego dowiadujemy się, że Android Auto nie działa już na ekranach wbudowanych w urządzenie. Zamiast niego możemy skorzystać z Assistant Driving Mode.

Ustawienia Android Auto w Android 12
Źródło: androidpolice.com

Ustawienia Android Auto w Android 12

Źródło: androidpolice.com

Tryb Asystenta Jazdy zintegrowanego z Asystentem Google posiada nowy interfejs użytkownika. Warto zaznaczyć, że dotychczas Android Auto na smartfony nie dostało aktualizacji, które pojawiły się w wersji wyświetlanej na ekranach wbudowanych w samochód.

Android Auto na ekranie smartfona
Źródło: androidpolice.com

Android Auto na ekranie smartfona

Źródło: androidpolice.com

Asystent Jazdy
Źródło: androidpolice.com

Asystent Jazdy

Źródło: androidpolice.com

Niestety nowe rozwiązanie ma sporą wadę. Aktywacja może rozpocząć się dopiero po wprowadzeniu celu w Mapach Google i uruchomieniu nawigacji. Po uruchomieniu Asystenta Jazdy można wyłączyć nawigację, ale nie ma możliwości wywołania go wprost z menu urządzenia.

Google prawdopodobnie chce, aby Android Auto dostępne było tylko i wyłącznie w systemach multimedialnych wbudowanych w autach. Z tego właśnie powodu firma zdecydowała się na zmianę nazwy. Na szczęście nowe rozwiązanie poza nieco przeprojektowanym interfejsem użytkownika posiada bardzo podobne funkcjonalności i w dalszym ciągu ułatwia korzystanie z telefonu podczas jazdy np. na potrzeby nawigacji lub sterowania multimediami.

Asystent jazdy zastąpi Androida Auto na kompatybilnych urządzeniach w przeciągu najbliższych tygodni/miesięcy.

AKTUALIZACJA 19.08.2021 - Oficjalne oświadczenie Google

Portal 9to5Google otrzymał oficjalną odpowiedź firmy Google na temat rezygnacji z Android Auto na smartfonach. Firma potwierdziła, że Android Auto zniknie z ekranów smartfonów po debiucie Androida 12 jesienią tego roku.

Poniżej znajdziesz przetłumaczoną treść oświadczenia prasowego:

Tryb prowadzenia pojazdu z Asystentem Google to nasza kolejna ewolucja mobilnych doświadczeń związanych z prowadzeniem pojazdu. Dla osób, które korzystają z Android Auto w obsługiwanych pojazdach, to doświadczenie nie zniknie. Osoby, które korzystają z usługi na telefonie (aplikacja mobilna Android Auto), zostaną przeniesieni do trybu jazdy z Asystentem Google. Począwszy od Androida 12, tryb jazdy z Asystentem Google będzie wbudowany. Nie mamy więcej szczegółów do udostępnienia w tym momencie.

Android Auto w samochodzie BMW
Źródło: bmw.com

Android Auto w samochodzie BMW

Źródło: bmw.com

Oznacza to, że Google nie zamierza całkowicie wyłączyć Android Auto na smartfonach. Zmiany dotkną jedynie użytkowników, którzy zaktualizują swoje telefony do Androida 12 lub zakupią nowe urządzenie z preinstalowany Androidem 12. Starsze modele pracujące pod kontrolą Androida 11 i starszego nadal będą mogły uruchamiać klasyczny interfejs Android Auto.

Dzięki oficjalnemu oświadczeniu prasowemu firma Google rozwiała nasze wątpliwości. Do czasu premiery finalnej wersji Androida 12 nie dowiemy się jak dokładnie wyglądać będzie Tryb prowadzenia pojazdu z Asystentem Google. Opcja ta jest cały czas testowana i rozwijana.

AKTUALIZACJA 13.09.2021

Do sieci trafiły nowe informacje o Asystencie jazdy, który w Androidzie 12 zastąpi Android Auto wyświetlane na ekranie smartfona. Okazuje się, że Google po dwóch latach spełnia obietnice złożone na konferencji dla deweloperów Google I/O 2019.

Od dziś da się już wywołać nowego Asystenta jazdy. Wystarczy poprosić Asystenta Google o uruchomienie trybu jazdy komendą "Hey Google, uruchom tryb jazdy". Oczywiście potrzebny jest smartfon z zainstalowanym Androidem 12.

Interfejs wygląda podobnie do Asystenta Google. Na szczycie widoczna jest podobizna mapy, a poniżej propozycje, które mogą przydać się podczas jazdy samochodem.

Asystent jazdy w Androidzie 12
Źródło: 9to5google.com

Asystent jazdy w Androidzie 12

Źródło: 9to5google.com

Asystent jazdy w Androidzie 12
Źródło: 9to5google.com

Asystent jazdy w Androidzie 12

Źródło: 9to5google.com

Asystent jazdy w Androidzie 12
Źródło: 9to5google.com

Asystent jazdy w Androidzie 12

Źródło: 9to5google.com

Całość zintegrowano z Mapami Google, Asystentem Google oraz popularnymi aplikacjami do streamingu multimediów. Nie zabrakło również widżetów aplikacji do obsługi połączeń głosowych i wiadomości SMS.

Aktualizacja: 13 września 2021 10:03
Aktualizacja: 19 sierpnia 2021 08:31