Koniec z lampami. Świecić w domu będą rośliny

Naukowcy z MIT znaleźli sposób na stworzenie roślin emitujących światło. Zamiast lampki na biurku świecić będzie Twój kwiatek.

Koniec z lampami. Świecić w domu będą rośliny

źródło: MIT

Wyobraź sobie, że zamiast włączać lampkę na biurku czy latarkę, aby przeczytać książkę, wystarczy, że postawisz obok niej świecącą roślinę. Brzmi jak fantazja?

Inżynierowie z MIT ogłosili, że znaleźli sposób na stworzenie roślin emitujących światło. Osadzając wyspecjalizowane nanocząsteczki w liściach rukwi wodnej, skłonili rośliny do wydzielania przyćmionego światła przez prawie cztery godziny. Jak dodaje Michael Strano, profesor inżynierii chemicznej na MIT i starszy autor badania:

Wizją jest stworzenie rośliny, która będzie działać jak lampka biurowa – lampa, której nie trzeba podłączać. Światło jest ostatecznie zasilane przez metabolizm energetyczny samej rośliny.

Ta niesamowita technologia może być wykorzystana do zapewnienia oświetlenia wewnętrznego o niskiej intensywności lub do przekształcenia drzew w latarnie uliczne z własnym zasilaniem. Wyspecjalizowane nanocząstki mogą zwiększyć produkcję światła dowolnego rodzaju roślin. Zawierają również enzym zwany lucyferazą, substancję występującą u świetlików.

Zobacz również:

  • Ikea znowu to zrobiła! Oto nowy Symfonisk z AirPlay 2
  • Hybrydowy oczyszczacz wykorzystujący moc roślin

Chcieliśmy stworzyć roślinę emitującą światło z cząsteczkami, które będą pochłaniały światło, magazynowały jego część i emitowały je stopniowo. To duży krok w kierunku oświetlenia roślinnego.

Proces ten jest przykładem wyłaniającej się dziedziny nanobioniki roślin, w której naukowcy opracowują sposoby wzbogacania roślin o nowe cechy. Zespół przeprowadził również dalsze badania oceniające czy nanocząsteczki pokryte krzemionką zakłócają normalne funkcjonowanie roślin, ale odkryto, że świecące rośliny były w stanie fotosyntetyzować bez żadnych zakłóceń.

W przypadku przyszłych wersji tej technologii naukowcy mają nadzieję opracować sposób malowania lub rozpylania nanocząstek na liściach, co umożliwiłoby przekształcenie drzew i innych dużych roślin w źródła światła.

Zobacz także: Astronauta zauważył niebieską eksplozję na Ziemi

Źródło: interestingengineering.com, mit.edu