Koniec z mową nienawiści w serwisach Facebook, Twitter i Youtube

Firmy Facebook, Twitter, Youtube i Microsoft przygotowały wraz z Komisją Europejską dokument "Kodeks postępowania w sprawie zwalczania nielegalnej mowy nienawiści online".

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Komisja Europejska, Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft przedstawiły dokument "Kodeks postępowania w sprawie zwalczania nielegalnej mowy nienawiści online", czyli zjawiska, które w ostatnim okresie przybrało na sile wraz z problemem migracyjnym jaki dotknął Europę. Unijna komisarz Vĕra Jourová stwierdziła, że to media społecznościowe są "wykorzystywanych przez grupy terrorystyczne do radykalizowania młodych ludzi oraz rasistowskiego szerzenia przemocy i nienawiści". Podkreśliła też, że wspomniany kodeks to krok w kierunku oczyszczenia internetu i zapewnienia, że stanie się miejscem gdzie "przestrzegane są europejskie wartości i prawa".

Co zakłada kodeks?

Opracowanie przez firmy regulaminów dla swoich usług wyraźnie zabraniających takich zachowań. Przygotowane mają być też skuteczne mechanizmy, które będą pozwalały na usuwanie, lub blokowanie dostępu do takich treści. Wpływające wnioski mają być sprawdzane również pod kątem zgodności z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Proces ten ma trwać maksymalnie 24 godziny.

Zobacz również:

  • Instagram pozwala teraz każdemu na dzielenie się linkami w Stories
  • Donald Trump uruchomi swój własny portal społecznościowy
  • YouTube likwiduje podsumowanie roku - Rewind. Dlaczego?

Ponadto firmy mają zaangażować się w kampanie społeczne przeciwko zjawisku mowy nienawiści w internecie. Mają też wypracować mechanizmy ściślejszej współpracy nie tylko z państwami członkowskimi i przedsiębiorstwami z branży IT, ale organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, których podstawową rolą będzie zgłaszanie przypadków (szczególnie tych na dużą skalę) mowy nienawiści.

Ok, ale niech będzie "po równo"

Trudno nie zgodzić się z założeniami kodeksu. Mam jednak nadzieję, że wprowadzone rozwiązania będą sprawiedliwe. Niektóre środowiska uskarżają się bowiem od dawna, że w myśl tzw. poprawności politycznej treści krytykujące określone grupy społeczne są blokowane, natomiast podobna krytyka dotycząca innych grup może być prowadzona bez przeszkód. Chodzi więc o to, aby tak samo zwalczane były np. wpisy nawołujące do nienawiści względem muzułmanów, jak podobne wpisy skierowane przeciwko chrześcijanom.