Koniec z mruganiem na zdjęciach

Naukowcy z tokijskiego University of Electro-Communications opracowali system, który bada i eliminuje problem "mrugania" przy przy wykorzystaniu aparatów cyfrowych. Kiedy aparat wysyła serię błysków przed zrobieniem zdjęcia, tęczówka kurczy się i w ten sposób efekt "czerwonych oczu" nie występuje. Często jednak oślepia to obiekt i zmusza do zamknięcia oczu. Japońscy inżynierowie wierzą, że już niedługo pozbędziemy się tego problemu.

System, wynaleziony przez grupę pod przewodnictwem Masahide Kaneko, polega na tym, że aparat wykonuje 15 klatek w ciągu 0,5 sekundy od naciśnięcia przycisku i błyskawicznie analizuje oraz wybiera tę, na której jak najmniejsza liczba ludzi ma zamknięte oczy. Według projektantów potrafi zanalizować do 30 osób na zdjęciu.

Naukowcy planują sprzedaż technologii producentom aparatów cyfrowych i sądzą, że pierwsze urządzenia wykorzystujące ich pomysł pokażą się w sprzedaży w ciągu dwóch lat. Prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w aparatach kompaktowych, których twórcy dokładają wszelkich starań, aby ich produkty wyróżniały się jak największą liczbą ułatwień i opcji.


Zobacz również