Koniec z silnikami benzynowymi. Volvo od 2030 jedynie jako pełen elektryk

Volvo w motoryzacji jest jak Apple w technologiach. Obie firmy czasami prześcigają swoich konkurentów o wiele lat. Szwedzi w całości wycofują się z produkcji samochodów spalinowych. Ostatnie egzemplarze z silnikami benzynowymi zjadą z taśmy produkcyjnej w 2029 roku. Od roku modelowego 2030 kupimy jedynie pojazdy elektryczne.

Volvo to firma znana przede wszystkim z bezpieczeństwa. Od wielu lat nie mniej ważnym filarem przedsiębiorstwa, które jako pierwsze wprowadziło do użytku pasy bezpieczeństwa jest ochrona środowiska. Szwedzi intensywnie wycofują się z produkcji silników Diesla, które nie są już dostępne w kilku modelach - między innymi nowym S60.

W pełni elektryczne Volvo XC40

W pełni elektryczne Volvo XC40

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencje Reutersa, do 2030 roku Volvo całkowicie wycofa się z produkcji samochodów osobowych z silnikami spalinowymi. W tym miejscu należy przypomnieć, że już obecnie w portfolio Volvo ciężko znaleźć samochód z klasycznym silnikiem benzynowym. Obecnie w konfiguratorze znajdziemy miękkie hybrydy, hybrydy typu Plug-in oraz auta elektryczne.

Prezes Volvo przekazał, że jest całkowicie przekonany, że w 2030 roku Volvo nie będzie posiadać klientów, którzy będą chcieli pozostać przy klasycznych silnikach spalinowych. Hakan Samuelsson dodaje, że auta elektryczne są bardziej atrakcyjne dla konsumentów.

Plany są ambitne - do 2025 roku 50% sprzedanych samochodów Volvo ma posiadać silnik elektryczny. Druga połowa to auta hybrydowe wyposażone w dwa rodzaje silników - spalinowy oraz elektryczny.

Volvo na przestrzeni najbliższych lat wprowadzi na rynek kilka nowych, wyłącznie elektrycznych modeli. Pierwszym z nich będzie Volvo C40. Co ważne auta te sprzedawane będą jedynie przez internet.

Nowe samochody zaoferują bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania. Podejście do serwisowania będzie podobne, jak w przypadku Tesli.

Volvo nie jest jedynym producentem, który porzuca napęd spalinowy. Wcześniej Ford przekazał, że w Europie wszystkie auta z silnikiem spalinowym znikną z oferty do 2030 roku. Nad elektryfikacją intensywnie pracuje również Jaguar, który wycofa silniki spalinowe z oferty do 2025 roku.

Źródło: reuters.com