Koniec ze śledzeniem użytkowników. Apple wydaje iOS 4.3.3

Apple udostępniło nową wersję iOS noszącą numer 4.3.3. Wraz z jej instalacją użytkownicy iPhone'ów nie muszą się już martwić, że każdy ich ruch będzie śledzony.

W poprzednim miesiącu dziennik "The Guardian" poinformował, że iPhone oraz iPad 3G pozwalają na śledzenie swoich właścicieli rejestrując ich bieżącą lokalizację (w pliku consolidated.db) przy nawiązywaniu połączeń z hotspotami oraz wieżami komórkowymi. Przechowujący te dane plik był backupowany za każdym razem kiedy sprzęt Apple podłączany był do iTunes.

Nie trzeba było długo czekać, aby powstała aplikacja iPhone Tracker, która pozwalała na odczyt tych informacji i dokładne prześledzenie trasy niczego nie podejrzewającego użytkownika smartfona/tabletu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Gdyby takie informacje wpadły w niepowołane ręce, mogłyby przysporzyć niektórym osobom sporych kłopotów.

Zobacz również:

Apple odpierało jednak zarzuty twierdząc, że dane te miały się przyczynić do usprawnienia możliwości lokalizacyjnych telefonu.

"Obliczanie lokalizacji telefonu tylko przy użyciu nawigacji GPS może zająć kilka minut. iPhone może w zaledwie kilka sekund znaleźć satelity GPS korzystając z danych o połączeniach z hotspotami oraz wieżami komórkowymi. Co więcej, dzięki temu może określić swoją lokalizację nawet, gdy GPS nie jest dostępny" - tłumaczyli przedstawiciele Apple.

Widząc jednak, że cała sytuacje nie podoba się użytkownikom ich sprzętu, Apple wydało nową wersję iOS noszącą numer 4.3.3, która rozwiązała problem zbierania danych lokalizacyjnych. Jej instalacja zmniejsza plik zapisujący informacje o położeniu telefonu, eliminuje jego archiwizowanie w iTunes i całkowicie usuwa go po wyłączeniu usług lokalizacji.

System iOS 4.3.3 przeznaczony jest dla następujących urządzeń:

- iPhone 4 (model GSM)

- iPhone 3GS

- iPad 2

- iPad

- iPod touch (4. generacji)

- iPod touch (3. generacji)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: