Koniec złudzeń

Jeśli używasz Firefoksa, na pewno uważasz, że jest to najlepsza przeglądarka i znajdziesz kilka powodów, żeby udowodnić swoje racje. Mamy jednak niezbite dowody, że jest inaczej. Testy pokazują, że Internet Explorer jest lepszy.


Jeśli używasz Firefoksa, na pewno uważasz, że jest to najlepsza przeglądarka i znajdziesz kilka powodów, żeby udowodnić swoje racje. Mamy jednak niezbite dowody, że jest inaczej. Testy pokazują, że Internet Explorer jest lepszy.

Polska to raj dla Firefoksa. Nie ma chyba kraju, gdzie byłby bardziej popularny, i trzymamy kciuki, żeby ta popularność nadal rosła. Używa go już jedna trzecia polskich internautów, przekonanych, że nie ma lepszej przeglądarki. Jednak w dyskusjach o wyższości jednego programu nad innymi często padają argumenty niemające uzasadnienia, a niektóre całkiem rozmijają się z rzeczywistością. Sprawdziliśmy, jak to jest faktycznie z Firefoksem. Czy rzeczywiście działa szybciej od konkurentów, jest bezpieczniejszy i perfekcyjnie obsługuje standardy sieciowe? Zapewne będziesz zaskoczony wynikami niektórych testów. Bezlitośnie rozprawiamy się z 12 obiegowymi opiniami.

Jest najszybszy

Koniec złudzeń

Globalnie popularność Firefoksa jest mniejsza niż się powszechnie uważa i dwukrotnie mniejsza niż w Polsce.

Firefox nie tylko nie jest najszybszy, ale nawet pod niektórymi względami pracuje wolniej od swojego głównego konkurenta, Internet Explorera. Porównując tempo działania, trzeba uwzględnić czas wykonywania różnych czynności: uruchamiania, wyświetlania strony WWW, przetwarzania skryptów czy wyświetlania grafik. Gołym okiem widać, że Firefox uruchamia się dużo dłużej niż Internet Explorer i Opera. Dokładniejsze pomiary pokazują, że Opera jest gotowa do działania mniej więcej pięć, a Internet Explorer dwa razy szybciej. Ta wada, którą miał jeszcze Netscape 6, poprzednik Firefoksa, obecnie jest już mniej uciążliwa, bo komputery stały się dużo wydajniejsze.

Opera pod każdym względem działa szybciej niż pozostałe przeglądarki. Firefox ma lepszy od Internet Explorera czas interpretowania arkuszy stylówi, ale różnica jest niewielka. Znacznie prędzej wyświetla odwiedzane wcześniej strony, gdy klikniesz przycisk Wstecz, ponieważ przechowuje je w pamięci, natomiast fatalnie wypadł w najnowszym teście przetwarzania skryptów JavaScriptu. SunSpider przygotowany przez Apple'a ocenia sprawność przeglądarki w realnych zastosowaniach, np. obsłudze aplikacji ajaksowych: szybkość wykonywania obliczeń 3D, operacji zmiennoprzecinkowych, obsługi tablic, wykonywania pętli i instrukcji warunkowych. Analizuje również operacje kryptograficzne oraz przetwarzanie łańcuchów. Wyniki Firefoksa 2 były gorsze niż Internet Explorera 7. Najszybsza okazała się Opera 9.5 beta (jej stabilna wersja miała problemy z ukończeniem testu). Jeśli chcesz sprawdzić, jak szybka jest twoja przeglądarka, zajrzyj na stronęhttp://webkit.org/perf/sunspider-0.9/sunspider.html i przetestuj ją.

Jest zgodny ze standardami

Koniec złudzeń

Test ACID2 ocenia zgodność przeglądarki ze standardami sieciowymi. Firefox 2 (z lewej) nie przechodzi go, choć jest blisko. Firefox 3 beta 2 prawidłowo wykonuje wszystkie instrukcje.

Niewątpliwie Firefox 2 radzi sobie lepiej z obsługą standardów sieciowych niż Internet Explorer 6 lub 7. Jednak również on nie jest w pełni zgodny ze standardami promowanymi przez W3C (www.w3.org). Aby się o tym przekonać, wystarczy przeprowadzić popularny test ACID2 (www.webstandards.org/files/acid2/test.html), opracowany przez Web Standards Project (WaSP). Weryfikuje on przede wszystkim poprawność interpretowania arkuszy stylów, znaczników HTLM, przezroczystości grafik PNG oraz osadzania obrazków w kodzie strony przez Data URL. Jak widać na ilustracjach, Firefox 2 nie przeszedł testu ACID2, radzi sobie z nim dopiero Firefox 3 beta 2. Jednak żadna przeglądarka, nawet jeśli zalicza ACID2, nie jest w pełni zgodna ze standardami, ale trzeba dodać, że standardy są ciągle rozwijane i programistom trudno za nimi nadążyć. Implementacja nierzadko wymaga miesięcy pracy, a kolejne schodzą na testach i usuwaniu błędów.

W przygotowaniu jest już test ACID3 (www.webstandards.org/action/acid3 ), ukierunkowany przede wszystkim na analizowanie przeglądarek pod kątem obsługi aplikacji WWW, ale sprawdzający też poprawność wyświetlania różnych efektów wizualnych. Na razie żadna przeglądarka nie przechodzi go poprawnie. Firefox 2 i Opera 9 uzyskały zbliżone wyniki - ok. 50 na 100 punktów. Wynik Internet Explorera 7 - 13 punktów - pozostawiamy bez komentarza.

Nie zarabia

Mozilla Foundation faktycznie jest organizacją non profit, powstałą po to, żeby opracować przeglądarkę internetową. Jednak Firefox przynosi zyski, liczone w dziesiątkach milionów dolarów. Wpływy pochodzą przede wszystkim od Google (85 procent), którego wyszukiwarka jest ustawiona jako domyślna strona startowa w Firefoksie. Aby wykorzystać te środki, Mozilla Foundation założyła firmę Mozilla Corporation, która zatrudnia ok. 120 osób. Jej zadaniem jest zarabianie na popularności Firefoksa.

Ma duży udział w rynku

Ten mit jest częściowo prawdą. W Polsce Firefoksa 2 używa 32 procent internautów, jak podaje serwis Ranking.pl, ale globalnie ta przeglądarka cieszy się dużo mniejszą popularnością. Serwis Market Share (http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=2 ), który zbiera dane z całego świata, ocenia udział Firefoksa 2 na niecałe 16 procent. To niewiele, ale widać stały, choć powolny wzrost. Co ciekawe, w wypadku Windows Visty jest odwrotnie - na świecie jej udział jest dwa razy większy niż w Polsce.