Konin: wpadł sprzedawca nieistniejących komórek z Allegro

Policjanci do zwalczania przestępczości gospodarczej z Konina zatrzymali 28-letniego mężczyznę. Korzystając z fałszywych kont na portalu aukcyjnym Allegro sprzedawał on nieistniejące telefony komórkowe i markową odzież, inkasował zapłatę i - oczywiście - nigdy nie wysyłał wylicytowanego towaru.

Na ślad pierwszych oszustw trafiono kilka miesięcy temu. Przestępca zakładał na Allegro fikcyjne konta, a aktywował je podając najczęściej adresy niezabezpieczonych skrzynek pocztowych w różnych blokach i przechwytując nadchodzącą korespondencję.

Mężczyzna posiadał też konto bankowe założone z użyciem fałszywego dowodu osobistego - jego prawowity właściciel nawet nie wiedział, że ma otwarty rachunek w banku.

28-latek na aukcjach wystawiał nieistniejące telefony komórkowe i markową odzież. Po otrzymaniu przelewu za towar przestawał się odzywać, a pieniądze wypłacał z bankomatów na obszarze Konina i ościennych powiatów.

Zgodnie z szacunkami policjantów, wartość wystawionych aukcji sięgała 300 tysięcy złotych - mężczyzna "na czysto" zarobił ok. 50 tysięcy złotych. Zatrzymano go, gdy pobierał 1600 złotych z jednego z bankomatów w Koninie. Zabezpieczono zarówno kartę bankomatową, jak też gotówkę, dwa komputery, twardy dysk, kilkaset płyt z nielegalnym oprogramowaniem i kilka telefonó komórkowych.

Przestępcy postawiono 55 zarzutów oszustw internetowych, grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Dodatkowe informacje: "Wpadł oszust internetowy"