Konkurenci

Okres przedwakacyjny to czas gorączkowych przygotowań do wyjazdów, a także kompletowania wyposażenia turystycznego i ostatnich zakupów. Czy tego lata zdążymy wypróbować nowe aparaty cyfrowe?


Okres przedwakacyjny to czas gorączkowych przygotowań do wyjazdów, a także kompletowania wyposażenia turystycznego i ostatnich zakupów. Czy tego lata zdążymy wypróbować nowe aparaty cyfrowe?

Na rynku pojawiło się kilka nowych urządzeń do fotografii cyfrowej. Stale powiększa się rodzina aparatów opartych na przetwornikach z 3 milionami światłoczułych pikseli. Czołówka popularnych urządzeń w tej klasie poszerzyła się o produkt Epsona. Model PhotoPC 3000Z stanowi konkurencję dla Olympusa C-3030 czy Nikona CoolPix 990.

Dla każdego

Serce aparatu to matryca światłoczuła złożona z 3,3 milionów elementów. Wynikiem jest maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć, która przy wykorzystaniu technologii interpolacji HyPict wynosi aż 2544x1904 punkty (bez zastosowania dodatkowej obróbki obrazu spada do 2048x1536 pikseli). W razie potrzeby model 3000Z może też pracować z fotografiami o minimalnych wymiarach 640x480.

Obiektyw zastosowany przez Epsona ma ogniskową zmienną w zakresie od 7 do 21 mm. W przełożeniu na ekwiwalent dla fotografii małoobrazkowej (element światłoczuły jest przecież mniejszy niż klatka filmu 35 mm) efektywna ogniskowa wynosi od 34 do 102 mm. Konstruktorzy użyli szkieł asferycznych (8 elementów w 7 grupach). Oprócz trzykrotnego zoomu optycznego jest też cyfrowy - dwukrotny. Dostępny jest tryb makro.

Konkurenci

Epson PhotoPC 3000Z

Podczas wykonywania zdjęć można korzystać zarówno z wizjera optycznego sprzężonego z obiektywem (tak, żeby pola widzenia przy zmianie ogniskowej były te same), jak i wyświetlacza LCD (rozmiar 1,8 cala).

Oprócz zdjęć, 3000Z potrafi zapisywać też klipy wideo o maksymalnej długości 25 sekund. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu mikrofonowi możliwe jest nagrywanie dźwięku - każdą fotografię łatwo zilustrować 10-sekundowym komentarzem.

Ci, którym nie wystarczy wbudowana lampa błyskowa, ucieszą się ze stopki umożliwiającej podłączenie zewnętrznego flasha. W zależności od potrzeby łatwo zmienić czułość aparatu - do wyboru są opcje 100/200/400 ISO. Parametry ekspozycji mogą się wahać. Zarówno czas naświetlania, jak i wielkość otworu przesłony można regulować ręcznie.

Urządzenie współpracuje z komputerem PC, używając złącza USB (sterowniki do Windows 98/2000) lub RS232 (Windows 95/98/2000). To drugie wyjście pozwala na wykorzystanie aparatu przez posiadaczy starszych modeli PC.

Fotografie przechowywane są na kartach pamięciowych CompactFlash. W zestawie znajduje się karta 16 MB pozwalająca na zapis od 1 (zdjęcie TIFF w pełnej rozdzielczości) do 155 ujęć (minimalne rozmiary, maksymalna kompresja).

Aparat zasilają cztery akumulatory NiHM. Dołączono również ładowarkę.

Odmłodzenie

Firma Sony na przełomie kwietnia i maja poinformowała o wprowadzaniu do sprzedaży modelu opartego na aparacie DSC-F505. Nowy Cyber-Shot został "odświeżony" przez wymianę matrycy światłoczułej (na złożoną z prawie 3 milionów punktów). Model nosi nazwę F505V.

Urządzenie wyposażono też w nowy, obrotowy (130 stopni) obiektyw marki Carl Zeiss ze zmienną (pięciokrotny zoom optyczny) ogniskową. Dodatkowa atrakcja - możliwość ręcznego ustawiania ostrości ma dać użytkownikowi większą kontrolę nad aparatem.

Nowością jest też implementacja kompresji MPEG, dzięki czemu model F505V może zapisywać krótkie klipy wideo (16 klatek na sekundę). Ulepszeniu ulega też konstrukcja DSC-F55, który oferowany jako DSC-F55V ma zawierać równie dużo usprawnień.

W dłoni

Konkurenci

Olympus C3000 Zoom

Jakiś czas temu także Agfa poinformowała o nowości - miniaturowym i bardzo tanim aparacie cyfrowym. Model CL18 ma kosztować na rynku amerykańskim, (jak będzie w Europie, wciąż nie wiadomo) około 150 USD. Jeśli uda się utrzymać ten poziom cenowy CL18 ma szansę walczyć o pozycję najtańszego aparatu na rynku. Agfa CL18 ma bardzo prostą konstrukcję, a jego używanie nie powinno sprawić nikomu żadnej trudności. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania aparatu jako prostej kamery PC.

Wynikowa rozdzielczość nie jest duża (640x480 pikseli). Zdjęcia przechowywane są w wewnętrznej pamięci o pojemności 2 MB (wystarcza na 32 fotografie).

Dla oszczędnych

W czerwcu w sprzedaży (także w Polsce) ma się pojawić Olympus C-3000 Zoom. Nowy model to bardzo bliski krewny urządzenia C-3030 Zoom. Zmiany w stosunku do "starszego brata" polegają głównie na redukcji kosztów konstrukcji. Mniejsza jest wbudowana pamięć, nieco uboższe wyposażenie. Wynikiem redukcji pamięci jest mniejsza wydajność przy fotografowaniu seryjnym. Poza tym atuty konstrukcji pozostają podobne: matryca światłoczuła z 3,3 milionami pikseli, komunikacja z PC przez złącze USB, obiektyw ze zmienną ogniskową, zoom cyfrowy oraz możliwość zapisu udźwiękowionych klipów wideo. Korzyść, jaka wynika z uproszczenia całej konstrukcji? Przede wszystkim cena. Na rynku amerykańskim aparat kosztuje blisko 200 dolarów mniej niż jego poprzednik.