Konkurenci IE w nowych wersjach

Użytkownicy dwóch najpoważniejszych konkurentów Internet Explorera - przeglądarek Firefox oraz Opera - mogą już pobrać ich najnowsze wydania. W Firefoksie 2.0.0.8 usunięto aż 10 różnych błędów (w tym 8 związanych z bezpieczeństwem), zaś w Operze 9.24 - dwie luki.

Mozilla Firefox 2.0.0.8 dostępna jest w wersjach dla Windows, Linux oraz Mac OS X (warto wspomnieć, że jest to pierwsze wydanie Fx przygotowane do pracy w systemie Leopard). Najnowsze uaktualnienie dla open-source'owej przeglądarki zostało uznane przez duńską firmę Secunia z "wysoce krytyczne" - oznacza to, że przeprowadzenie ataku za pośrednictwem którejś ze znalezionych we wcześniejszym wydaniu luk jest możliwe przy minimalnym udziale ze strony użytkownika. Chodzi tu m.in. o błędy umożliwiające m.in. ukrywanie nagłówka strony, wykradanie plików, czy uruchomienie złośliwego kodu.

Oprócz łatania luk w zabezpieczeniach, w najnowszej wersji programiści Mozilli wprowadzili również dwie poprawki zwiększające stabilność aplikacji.

W Operze 9.24 załatano dwa błędy w zabezpieczeniach - pierwszy z nich umożliwia nieautoryzowane uruchomienie "złośliwego" kodu w przypadku korzystania z zewnętrznego czytnika RSS lub klienta poczty, zaś drugi - uruchomienie w przeglądarce niebezpiecznych skryptów.

Pobierz Firefoksa i Operę

Więcej informacji o problemach i poprawkach, a także pliki do pobrania znaleźć można na stronach Mozilli oraz Opery. Aplikacje można również uaktualnić poprzez wbudowane do nich mechanizmy automatycznego instalowania poprawek (w przypadku Opery - z poziomu menu Pomoc pobrać można plik instalacyjny wersji 9.24).