Konkurenci MacBooka Air

Steve Jobs oraz jego utalentowany zespół projektantów stworzyli kolejny pożądany przez wiele osób produkt - komputer przenośny MacBook Air. Urządzenie posiada jednak kilka ograniczeń, których pozbawione są równie atrakcyjne produkty konkurencji korzystające z Windows - np. notebooki Toshiba Portege R500, Fujitsu LifeBook P7230 czy LifeBook T2010 Tablet PC.

Na rynku znajduje się kilka przenośnych komputerów charakteryzujących się niewielką grubością oraz małą waga, czyli głównymi cechami wyróżniającymi MacBooka Air. Urządzenia te ponadto przewyższają hit Apple'a pod niektórymi względami. Poniżej prezentujemy trzy notebooki, mogące stanowić dla niego groźną konkurencję.

Toshiba Portege R500

Co ważne, w przeciwieństwie do MacBooka Air, Portege R500 posiada wbudowany napęd optyczny. Ponadto nieco mniej waży (około 1,1 kg, MacBook Air - 1,36 kg) i też dysponuje obudową charakteryzującą się niewielką grubością (1,95 - 2,54 cm, MacBook Air - 0,4-1,94 cm). Urządzenie na tyle wyróżnia się na tle konkurencji, że zostało uhonorowane 11 miejscem na stworzonej przez dziennikarzy PC Worlda liście "25 najbardziej innowacyjnych produktów 2007 roku".

Konkurenci MacBooka Air

Toshiba Portege R500

Sprzęt oferuje w odróżnieniu od produktu Apple trzy porty USB (MacBook Air dysponuje tylko jednym), pełnowymiarowy port DVI, slot PC Card oraz złącza Ethernet i FireWire. MacBook Air posiada jednak kilka cech dających mu przewagę nad R500 - dysponuje np. większym o 1,2 cala wyświetlaczem z podświetleniem LED. Ponadto kosztuje mniej od konkurenta (R500 w podstawowej konfiguracji - 1999 USD, MacBook Air - 1799 USD) i oferuje w odróżnieniu od niego 2 GB pamięci RAM.

Warto dodać, że w niedługim czasie pojawi się nowsza wersja R500 oferująca dodatkowo modem 3G, czyli kolejną funkcję, której brakuje w MacBooku Air.

Fujitsu LifeBook P7230

Fujitsu to mistrz miniaturyzacji. Ten komputer waży zaledwie 1,2 kg i oferuje m.in. wbudowaną nagrywarkę dual-layer DVD. Nie jest jednak tak cieniutki jak MacBook Air, gdyż jego grubość wynosi 3,3 cm. Oferuje też znacznie mniejszy wyświetlacz z LED o przekątnej wynoszącej 10,6 cala (charakteryzuje się bardzo dużą jasnością). Dysponuje jednak dwoma portami USB, portem VGA (brak w MacBooku Air), slotem PC Card, modułem WiFi, portem FireWire oraz slotem kart pamięci (również brak w MacBooku Air). Warto dodać, że standardowo dostępne w MacBooku Air kamera internetowa oraz moduł Bluetooth są opcjanalnym wyposażeniem w sprzecie Fujitsu.

Konkurenci MacBooka Air

Fujitsu LifeBook P7230

LifeBook P7230 może się pochwalić długim czasem pracy na bateriach wynoszącym 5,2 godziny (potwierdzone w laboratorium PC World). Ponadto - jak twierdzi producent - dodatkowa opcjonalna bateria może go zwiększyć do ponad 10 godzin. Urządzenie kosztuje około 1550 USD, czyli sporo mniej od produktu Apple.

Fujitsu LifeBook T2010 Tablet PC

Urządzenie korzysta z 7-komorowego akumulatora, który - jak potwierdziły testy - pozwala na pracę przez blisko siedem godzin. Dysponuje 12,1-calowym wyświetlaczem (jest czytelny nawet w trudnych warunkach oświetleniowych panujących w terenie), slotem PC Card, dwoma portami USB, modułem WiFi, modułem Bluetooth oraz dbającym o bezpieczeństwo naszych danych zintegrowanym slotem Smart Card. Niestety sprzęt - podobnie jak MacBook Air - nie dysponuje napędem optycznym.

Konkurenci MacBooka Air

Fujitsu LifeBook T2010 Tablet PC

Oczekuje się, że w niedługim czasie Fujitsu LifeBook zostanie wyposażony w modem 3G. Jego obecna cena zaczyna się od około 1600 USD.

Strony producentów: Apple; Fujitsu; Toshiba