Konkurenci dyskietki i krążka

W wypadku twardych dysków o pojemnościach kilkudziesięciu GB i plików multimedialnych zajmujących dziesiątki MB, dyskietki 1,44 MB przestają mieć znaczenie jako nośniki do archiwizacji czy wymiany danych. Kolekcjonowanie twardych dysków z kopiami najważniejszych informacji również nie jest najlepszym pomysłem. Czy używać krążków CD-R? A może wybrać alternatywne rozwiązanie?


W wypadku twardych dysków o pojemnościach kilkudziesięciu GB i plików multimedialnych zajmujących dziesiątki MB, dyskietki 1,44 MB przestają mieć znaczenie jako nośniki do archiwizacji czy wymiany danych. Kolekcjonowanie twardych dysków z kopiami najważniejszych informacji również nie jest najlepszym pomysłem. Czy używać krążków CD-R? A może wybrać alternatywne rozwiązanie?

Najpowszechniejszy wymienny nośnik danych - dyskietki 1,44 MB - już dawno stał się za mały, aby można go było sensownie używać. Chociaż stacje dyskietek są wciąż montowane w nowych komputerach, powinny być raczej traktowane jako ostatnia deska ratunku - np. do awaryjnego uruchamiania systemu. Funkcję najbardziej popularnych nośników danych przejęły krążki CD, teraz również jako swego rodzaju dyski wymienne (CD-R, CD-RW). Cena czystego krążka CD-R jest porównywalna z ceną dyskietki 1,44 MB, a różnica pojemności jest ogromna. A jednak dyskietki są wciąż używane także do przenoszenia danych, a nawet do archiwizacji.

Konkurenci dyskietki i krążka
Wielu producentów podejmowało próby wypromowania nowego standardu "pojemnej dyskietki", która mogłaby zastąpić wysłużone 1,44 MB. Dużą popularność zdobyły napędy i nośniki ZIP, początkowo o pojemności 100 MB, obecnie - 250 MB. Pojawiały się też takie urządzenia jak Imation SuperDisk (tzw. LS-120), który potrafił także czytać i zapisywać dyskietki 1,44 MB, nieudany Sony HiFD o pojemności 200 MB lub IBM Microdrive o pojemności 1 GB (to właściwie miniaturowy twardy dysk). Dyski magnetyczne pozostają obecnie w tyle za krążkami CD-R - są droższe (zarówno napędy, jak i nośniki), bardziej wrażliwe na urazy i mniej trwałe, chociaż oferują duże pojemności (do 2,2 GB w przypadku Castlewood ORB). Zapis na dyskach magnetycznych powinien przetrwać 10-20 lat, podczas gdy wypalony krążek CD-R może być odczytany nawet po upływie wieku (to i tak niewiele w porównaniu ze zwykłą książką).
Konkurenci dyskietki i krążka

Wyniki ankiety

Dyski magnetooptyczne są niezawodne i trwałe (nośniki mają często bezterminową gwarancję producenta), jednak dość drogie. Zapisywalne dyski DVD to wciąż pieśń przyszłości - dostępne są już co prawda napędy i krążki DVD-R i DVD-RW, ale bardzo drogie - wciąż za drogie dla większości użytkowników.

Ankieta

Przeprowadziliśmy małą ankietę wśród osób odwiedzających naszą witrynę www.pcworld.pl , aby się przekonać się, jakie sposoby archiwizacji i przenoszenia danych są najbardziej popularne. Wyniki nie wypadają najkorzystniej dla napędów wymiennych. O ile popularność krążków CD-R jest zrozumiała, o tyle zaskakuje wciąż bardzo silna pozycja dyskietek 1,44 MB, które nie są w stanie pomieścić nawet jednego dobrej jakości zdjęcia zrobionego aparatem cyfrowym. Popularna jest także archiwizacja danych na twardych dyskach, wykorzystywanych również do przenoszenia danych między komputerami.

Duże nadzieje wiąże się z nośnikami przechowującymi dane nie na krążkach magnetycznych lub magnetooptycznych, lecz w układach flash memory. Początkowo takie nośniki stosowane były głównie w aparatach cyfrowych - ze względu na małe rozmiary i brak elementów mechanicznych, później także w odtwarzaczach MP3, w końcu pojawiły przenośne napędy, umożliwiające łatwe korzystanie z nich w komputerach przenośnych i stacjonarnych. Najważniejsze typy nośników flash to CompactFlash (CF), stosowany powszechnie w aparatach cyfrowych, SmartMedia, oraz MemoryStick firmy Sony. Nośniki tego typu są bardzo małe - MemoryStick ma wielkość listka gumy do żucia, a SmartMedia jest rozmiarów znaczka pocztowego. Pojemności tych małych urządzeń są zachęcająco duże: od 8 MB do 64 MB, a już niedługo - nawet 256 MB.

Aby poznać rzeczywistą wartość alternatywnych nośników danych i współpracujących z nimi napędów, przetestowaliśmy 6 urządzeń, a także przeprowadziliśmy test wytrzymałościowy 6 nośników danych.

Iomega Click!

Konkurenci dyskietki i krążka
Zestaw Iomega Click! Drive Plus składa się z aż 8 komponentów (nie licząc nośnika). Oprócz właściwego napędu Click! 40 MB znajduje się w nim specjalna bateria, karta PCMCIA, kabel łączący kartę z napędem, zasilacz, port dokujący, kabel do podłączenia do portu równoległego oraz czytnik kart Flash. W rezultacie użytkownik otrzymuje wszystko, co może być potrzebne do przenoszenia danych między komputerem stacjonarnym, komputerem przenośnym i aparatem cyfrowym.

Instalacja napędu nie jest trudna, chociaż trzeba poświęcić chwilkę na zorientowanie się w układzie kabli, odnalezienie wtyku zasilania itd. Szkoda tylko trochę, że Click! nie wykorzystuje portów USB do łączenia się z komputerem stacjonarnym. Napęd Click! może być zasilany tylko za pomocą baterii, która jednak wymaga 2-4 godzin ładowania. Najsprytniejszym urządzeniem w całym zestawie jest czytnik kart Flash - wystarczy wpiąć go do napędu Click!, włożyć kartę, nacisnąć guzik i gotowe.

Po zainstalowaniu napęd widoczny jest z poziomu Windows (w trakcie

instalacji można nawet przypisać mu wybraną literę) jako napęd wymienny - wszelkie operacje wykonywane są tak samo jak w przypadku twardego dysku lub dyskietki 1,44 MB. Należy się tylko przygotować na to, że kopiowanie nie wygląda dokładnie tak samo - okno "fruwających chusteczek do nosa", obrazujące postęp kopiowania, zamiera na dłuższy czas, żeby potem poinformować o zakończeniu kopiowania. Jedynymi prawdziwymi wadami napędu i nośników Click! są mała pojemność (chociaż bardzo duża w porównaniu ze zwykłą dyskietką 1,44 MB) oraz wysoka cena nośników.

Iomega JAZ 2 GB

Konkurenci dyskietki i krążka
To największy napęd Iomega - zarówno w sensie oferowanej pojemności (2 GB), jak i rozmiarów. W przeciwieństwie do innych napędów Iomega, JAZ może pracować tylko w pozycji poziomej, a nośniki są dosyć wrażliwe - nawet upadek lub ręczne otwarcie mogą spowodować utratę danych. Nowe napędy JAZ potrafią odczytać starsze nośniki JAZ 1 GB, w przeciwną stronę nie ma już tej zgodności - stare napędy 1 GB nie przyjmą nośników 2 GB.

Napęd JAZ wykorzystuje interfejs SCSI, co często może oznaczać dla użytkownika dodatkowy koszt (nie każdy ma kartę SCSI w swoim komputerze), dlatego też przeznaczony jest raczej do komputerów stacjonarnych. Zresztą duże rozmiary napędu i wrażliwość nośników raczej nie zachęcają do używania JAZ jako sposobu przenoszenie danych.

Iomega ZIP 100 MB

Konkurenci dyskietki i krążka
To z pewnością najpopularniejszy z napędów wymiennych Iomega. Jest znany od dawna i zyskał już sporą popularność, chociaż 100 MB to i tak niewiele w porównaniu z 650 MB na krążku CD-R. Przetestowaliśmy napęd łączący się z komputerem przy użyciu interfejsu USB. Kopiowanie plików odbywa się błyskawicznie - użycie nośnika ZIP nie różni się niczym od korzystania ze zwykłej dyskietki 1,44 MB. Trzeba przyznać, że napędy ZIP są bardzo szybkie i wygodne w użyciu.

Iomega ZIP 250 MB

Konkurenci dyskietki i krążka
Różni się od poprzednika ponad dwukrotnie większą pojemnością, a także futurystyczną obudową. Napęd ZIP 250 MB USB jest znacznie mniejszy od wersji 100 MB USB - mógłby być nawet wykorzystywany w komputerach przenośnych jako dodatkowy napęd dysków. Prędkość transferu danych jest właściwie identyczna jak w przypadku ZIP 100 MB USB. Oba napędy nie wykorzystują jednak możliwości zasilania przez USB i wymagają podłączenia oddzielnego zasilacza. ZIP 250 odczytuje zarówno dyskietki ZIP o pojemności 100 MB, jak i 250 MB. Szkoda tylko, że napęd i nośniki są dość drogie.

DynaMO 640 MB USB, DynaMO 1,3 GB SCSI/USB

Konkurenci dyskietki i krążka
Chociaż na tylnej ściance obudowy tego napędu widoczne są charakterystyczne złącza SCSI, to może on być używany z powodzeniem także w komputerach bez SCSI. Do napędu dołączona jest bowiem przejściówka, umożliwiająca połączenie go z komputerem poprzez port USB. Instalacja napędu okazała się nie tak prosta, jak można by oczekiwać, lecz po kilku próbach w oknie Mój komputer pojawiła się ikona napędu wymiennego. Późniejsza praca z napędem nie sprawiała już żadnych problemów.

Konkurenci dyskietki i krążka

Porównanie napędów dysków wymiennych

Dyski magnetooptyczne używane w napędach DynaMO są rozmiarów zwykłej dyskietki 1,44 MB (niewielka różnica w grubości), mogą jednak pomieścić do 1,3 GB (dostępne są także nośniki o pojemnościach 230 MB i 640 MB). Największą zaletą, poza pojemnością, jest duża trwałość tych nośników.

Konkurenci dyskietki i krążka

Porównanie cen nośników

Podsumowanie

Konkurenci dyskietki i krążka
Nasze testy wykazały, iż naprawdę niezawodnym nośnikiem jest wypalony krążek CD-R - można go uszkodzić właściwie tylko przez zniszczenie (np. zarysowanie) powierzchni lub długie przetrzymywanie w bardzo wysokiej temperaturze. Zdecydowanie najmniej odporna jest dyskietka 1,44 MB. Wszystkie nośniki okazały się wytrzymałe na zimno, dane nie zostały również naruszone pomimo obecności silnego pola elektromagnetycznego z telefonu komórkowego. Nośniki mogą się jednak uszkodzić (szczególnie magnetyczne o dużych pojemnościach), gdy upadną na twardą powierzchnię lub gdy zostaną na dłużej pozostawione w wysokiej temperaturze.

Konkurenci dyskietki i krążka

Posłaliśmy nośniki danych na kurs przetrwania - musiały m.in. znosić ekstremalne zimno.

Konkurenci dyskietki i krążka

Czy nośniki to wytrzymają