Konkurencja dla MS Office

Niedawno ukazały się testowe wersje pakietów biurowych, które mogą znacznie zmniejszyć popularność drogiego i nieco podstarzałego produkty Microsoftu - mowa tu oczywiście o OpenOffice 2.0 i StarOffice 8. Pierwszy z nich jest całkowicie darmowy (licencja Open Source), za drugi trzeba zapłacić. Oba pakiety można już pobrać z Internetu. Finalne wersje będą dostępne w połowie 2005 roku. Postanowiliśmy pokazać Wam nowe produkty i zachęcić do ich instalacji.

Największą zaletą obu programów jest kompatybilność z pakietem Microsoft Office. Nie oszukujmy się - większość użytkowników w Polsce korzysta ze starszych lub nowszych wersji Worda, Excela czy Accessa. Również większość z nich wykorzystuje w swojej pracy system Windows. Ostatnio modne staje się przechodzenie na rozwiązania linuksowe, który ma być lepszy, bezpieczniejszy i tańszy. Co jednak zrobić w przypadku, gdy od lat pracujemy na "jedynie słusznych programach" i nie jesteśmy w stanie zmienić typu dokumentów zapisanych na przykład w formacie "*.doc"? Wystarczy wybrać pakiety konkurencyjne - zainstalować je w systemie Windows, przekonać się o ich zaletach i wadach. Po tym migracja na darmowy system w domu będzie dużo mniejszym szokiem. Aby pobrać OpenOffice kliknij link w ramce po prawej stronie. W przypadku StarOffice, należy wypełnić formularz na stronie domowej.

Zgodność systemowa

Nowe wersje możemy pobrać zarówno dla rodziny Windows, Linuks lub Solaris. OpenOffice wywodzi się w prostej linii ze StarOffice (firma Sun udostępniła kod źródłowy) i choć jest mniej rozbudowany, to główne funkcje są bardzo zbliżone. Jeżeli ktoś ma ochotę zmienić coś lub poprawić w pakiecie (wygląd programu, dodatkowa wtyczka, itp.) może pobrać kod źródłowy ze strony domowej OpenOffice.

Nowości Open Office

Obecna wersja testowa oznaczona jest jako 2.0 Beta Candidate. Program bardzo dobrze radzi sobie z importowaniem dokumentów MS Office. Posiada funkcję zapisu dokumentów w formacie XML. Znacznie poprawiono też szybkość uruchamiania i działania programów składowych pakietu w porównaniu z wersją 1.1.4 (najnowsze wydanie stabilne).

OpenOffice Base

OpenOffice Base

W pakiecie znalazł się całkiem nowy program do pracy z bazami danych - OpenOffice Base. Współpracuje on z dołączoną do pakietu bazą HSQL Embedded i umożliwia projektowanie baz danych (tabel, zapytań, widoków, relacji, itd.), czy też tworzenie form, raportów. Pomocne przy tym są liczne kreatory, które znacznie upraszczają najczęściej wykonywane czynności. Wszystkie dane razem z raportami, formami, itd. są składowane w pojedynczym pliku, podobnie jak w Microsoft Access. Również zadbano o szybkość nowego silnika - opartego na Javie. Więcej na jego temat można przeczytać na stronie domowej projektu. Zmieniony został również interfejs programu. Szczegółowa lista zmian dostępna jest tutaj.

Nowości StarOffice

Podobnie jak w przypadku OpenOffica został wprowadzony nowy silnik bazy danych. "Końcówka użytkownika" (front-end-tool) bazy danych o nazwie StarOffice Base została całkowicie przebudowana, aby łatwiej było tworzyć zapytania, tabele, relacje, itd.

Obsługiwane są również formaty dokumentów Organization for the Advancement of Structured Information Standards. OASIS to globalne konsorcjum zajmujące się rozwojem e-biznesu i standardów sieciowych. Powstało w 1993 r. pod nazwą SGML Open. W skład OASIS wchodzi ponad 4 tysiące podmiotów z około 100 krajów, w tym ponad 600 organizacji. Prace odbywają się obecnie między innymi w takich działach jak usługi sieciowe, e-handel, bezpieczeństwo, prawo i administracja, aplikacje, dokumenty, przetwarzanie XML czy zgodność i współpraca.

Kreator prezentacji StarOffice 8

Kreator prezentacji StarOffice 8

Znacznie poprawiono obsługę dokumentów tworzonych przez pakiet MS Office, włączając w to obsługę haseł na pliki Worda i Excela oraz lepsze importowanie danych. StarOffice pozwala na otwieranie i zapisywanie plików MS Office, jednak nadal nie ma między nimi pełnej zgodności. To może stanowić problem przy przechodzeniu na nowy pakiet biurowy.

Nowa baza danych ma stanowić bezpośrednią konkurencję dla Accessa, który obecnie nie ma konkurentów, przynajmniej jeżeli chodzi o pakiety biurowe. Niestety nie udało nam się zdobyć komentarza od firmy Microsoft na temat konkurencyjnych aplikacji, ewentualnej obniżki cen czy przyspieszenia prac nad nową wersją Offica.

Sun w Polsce

Przedstawiciel firmy Sun Microsystems - Łukasz Święcicki - powiedział nam, że najprawdopodobniej nowa wersja Star Office będzie dostępna w połowie tego roku. "Produkt jest gotowy w 99 procentach, teraz trwają prace tylko nad doskonaleniem aplikacji. Program będzie dostępny w polskiej wersji językowej". Trudno coś w tej chwili powiedzieć na temat ostatecznej ceny pakietu - "to się okaże dopiero tuż przed premierą" - dodał Święcicki. Sun również na razie nie przewiduje, w przeciwieństwie do Microsoftu, wprowadzenia bardzo różniących się między sobą odmian Star Office.

Więcej informacji na ten temat:

Open Office

Open Office.com.pl

Open Office.pl

Sun Microsystems

StarOffice

Nowości StarOffice 8 (plik PDF)


Zobacz również