Konkurencja dla Matroksa tuż tuż

ATI oficjalnie podała wszelkie szczegóły techniczne, którymi charakteryzować się będą nowe procesory graficzne koncernu - potężny R300 i nieco mniej wydajny model R250.

R300 to następca Radeona 8500. Ma on konkurować z najszybszymi procesorami na rynku – Nvidia GeForce4 Ti i Matroxem Parhelia-512, który pojawi się już wkrótce.

- Procesor będzie wytwarzany w technologii 0,15 mikrona w fabrykach tajwańskiego koncernu TSMC.

- Rdzeń taktowany będzie z częstotliwością 350 MHz, a pamięć DDR od 400 MHz wzwyż.

- Osiem potoków renderujących z dwiema jednostkami teksturującymi na każdy z nich spełnia założenia nowej wersji oprogramowania DirectX9.

- Szczytowa wydajność jednostki zajmującej się przekształceniami geometrycznymi i świetlnymi (T&L) to 150 mln trójkątów na sekundę.

- Cieniowanie wierzchołków (Vertex Shader) będzie zrealizowane w wersji 2.06, a Pixel Shader w 2.0.

- Ulepszony ma zostać system wygładzania krawędzi (antialiasing) oraz HyperZ, który teraz będzie w wersji III. Oczywiście nie zabraknie trybu pracy wielomonitorowej HydraVision oraz sprzętowego dekodowania materiału MPEG-1/2/4.

Prawdopodobnie pierwsze egzemplarze kart z nowym układem pojawią się na rynku w sierpniu br.

Tańszą propozycją będzie model R250, który w wersji handlowej ma nazywać się Radeon 8800. Będzie to Radeon 8500 pracujący ze zwiększonymi częstotliwościami taktowania rdzenia (300 MHz) i pamięci. Główną atrakcją ma być jego cena, nie przekraczająca 150 USD.


Zobacz również