Konkurencja dla PDF?

Ugruntowana na rynku pozycja formatu dokumentów elektronicznych PDF w ostatnich miesiącach jest wystawiana na ciężką próbę. Adobe zyskuje konkurenta w postaci formatu DWF firmy Autodesk. Do tej dwójki być może dołączy również Macromedia, z niedawno zaprezentowanym rozwiązaniem o nazwie FlashPaper.

Konkurencja dla PDF?

Autodesk jest amerykańską firmą, oferującą zaawansowane aplikacje dla architektów oraz inżynierów (między innymi program AutoCAD). Od blisko 7 lat prowadzi ona prace nad standardem DWF (Design Web Format). W ostatnim czasie zdecydowała się zaprezentować jego zalety szerszemu gronu. Tym samym, prowadzona przez firmę aktywna kampania marketingowa przybliża użytkownikom słabe punkty formatu PDF. Przede wszystkim zwraca się uwagę na parametry wydajności: o wiele mniejszy stopień kompresji, a co za tym idzie - większy rozmiar i dłuższy czas tworzenia dokumentu.

Kampania marketingowa Autodesk w głównej mierze zorientowana jest na środowisko inżynierów oraz architektów. DWF o wiele lepiej potrafi poradzić sobie z bardziej skomplikowanymi danymi projektowymi oraz z ich wymianą pomiędzy użytkownikami. Te dane wymagają czasami zaprezentowania w trzech wymiarach, co może stanowić poważne wyzwanie dla formatu PDF. Udostępnienie najnowszego formatu DWF 6 użytkownikom i twórcom oprogramowania pracującym w środowisku Mac OS X, może świadczyć o jego intensywnej ekspansji. Do ogladania plików DWF firma oferuje darmową aplikację Autodesk Express Viewer.

Z drugiej strony z ciekawą propozycją występuje Macromedia. Rozwiązanie oferowane przez twórców technologii Flash nosi nazwę FlashPaper. Pozwala na przekonwertowanie dowolnego dokumentu na standard Flash możliwy do odczytania i wydrukowania wprost ze strony internetowej. Jedyne czego będziemy potrzebować to darmowy odtwarzacz Flash Player. W przeciwieństwie do formatu PDF, FlashPapera nie możemy zapisywać na dysku lub przesyłać mailem. Jego przeznaczenie pozostaje zatem czysto internetowe.

Adobe broni się jednak dzielnie. Najnowsza wersja Acrobata Professional - programu do tworzenia dokumentów w formacie PDF jest kompatybilna z produktem Autodesku - AutoCADem. Przedstawiciele firmy podkreślają, iż standard PDF ma jeszcze wiele do zaproponowania. Pozostaje nam zatem obserwować.

Wiecej informacji o DWF:http://www.autodesk.com

Więcej informacji o FlashPaper:http://www.macromedia.com/software/contribute/productinfo/flashpaper