Konkurencja dla projektorów

Zaawansowany kombajn prezentacyjny System Wall Display firmy 3M to groźny konkurent dla projektorów instalowanych na stałe w średniej wielkości salach konferencyjnych.

Po raz pierwszy urządzenie zaprezentowano w Stanach Zjednoczonych podczas targów InfoComm. System Wall Display jest o tyle nietypowy, że łączy funkcje projektora, dużego ekranu projekcyjnego, tablicy kopiującej, zestawu głośnikowego audio, tablicy typu &flip-chart& i interaktywnej tablicy.

Zewnętrznie urządzenie przypomina średniej wielkości tablicę. Na pierwszy rzut oka nic nie zdradza możliwości niepozornego kawałka „plastiku”. Pozory mylą. Projektor prezentujący obraz w technologii DLP umieszczony jest na mechanicznie odchylanym górnym ramieniu. 3M musiało w tym miejscu zastosować sprytny system korekcji geometrii obrazu, niełatwo bowiem uzyskać prostokątny obraz z odległości niewiele ponad metra i to rzucany z góry pod ostrym kątem. Z bliska widać nieuniknioną kompresję i niewielkie zniekształcenia powstałe podczas cyfrowej korekcji geometrii. Z odległości około 3 m efekt ten jest całkowicie niewidoczny.

Projektor świeci bezpośrednio na ekran, na którym można jednocześnie rysować, specjalnymi „flamastrami”. Jest to możliwe, ponieważ 60-calowa tablica została pokryta specjalnym materiałem o nazwie Vikuiti Light Enhancement, pozwalającym na wielokrotne ścieranie napisów. Dodatkowo powłoka poprawia jasność obrazu. Do multimedialnej „ściany” można podłączyć dowolne źródło wideo (w dolnej krawędzi zamontowano odpowiednie wejścia) oraz drukarkę.

Kluczem do sukcesu systemu 3M Wall Display ma być interaktywność. Sprawdziliśmy to w praktyce i rzeczywiście możliwości ingerencji w prezentację w momencie jej prowadzenia są ciekawe. Zmiany w prezentowanych danych mogą być dokonywane w prosty sposób i bezpośrednio na ekranie, a obraz wraz z naniesionymi uwagami może być wydrukowany na podłączonej do systemu drukarce. Za dźwięk odpowiadają stereofoniczne głośniki o mocy 2x 18W.

Oprócz drukowania obrazu ciekawą funkcją jest zapisywanie zmian w pliku. Jeśli już o interaktywności mowa, to duże znaczenie odgrywa w niej funkcja ekranu dotykowego. Oprogramowanie eBeam współpracuje z wbudowanym w ramę ekranu szerokokątnym systemem optycznym Carl Zeiss oraz specjalnie zaprojektowanym mikroprocesorem firmy Genesis. Korzystając z markera zainstalowanego w specjalnym uchwycie, użytkownik może robić notatki lub korygować bezpośrednio na ekranie dane zmieniające się wraz z postępem zebrań do późniejszego powielania w dowolnym wymaganym formacie.

Musimy przyznać, że możliwości tablicy 3M w zakresie prezentacji dla niewielkiego gremium są imponujące. Niestety, w parze z zaawansowaniem technologicznym idzie bardzo wysoka cena zestawu - około 75 tys. zł – obejmująca już koszt instalacji i przeszkolenia pracowników). O powodzeniu pomysłu Amerykanów zadecydują jak zwykle klienci.

Informacje: 3M, http://www.3m.pl


Zobacz również