Konkurencja podatkowa

Różnice w wysokości efektywnych stawek podatku korporacyjnego w poszczególnych krajach Unii Europejskiej stają się coraz większe.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Ernst&Young oraz Ośrodek Badań nad Gospodarką Europejską z Mannheim, efektywna stawka podatku korporacyjnego dla firm niemieckich działających w krajach rozszerzonej Unii Europejskiej, najwyższa jest w samych Niemczech (36%), na Malcie (34,62%), a najniższa na Litwie (15,03%).

W rozszerzonej Unii Europejskiej nasila się konkurencja podatkowa, a jak twierdzą autorzy raportu, różnica między efektywnymi stawkami podatku korporacyjnego będzie się powiększała, ponieważ nowe kraje członkowskie UE planują i realizują obniżenie stawek podatkowych. W 2004 roku stawki podatku CIT obniżyły Polska, Litwa, Łotwa, Węgry i Słowacja, do obniżenia stawek podatkowych dla przedsiębiorstw przymierzają się także Czechy i Estonia.

W przyszłym roku najniższą efektywną stawkę podatku CIT będzie miał Cypr - miejscowe firmy będą płaciły 9,75%.

Natomiast w Niemczech stawka CIT od 2003 roku zmalała jedynie o 1,2%. Inne kraje dawnej Piętnastki starają się obniżać stawki podatku korporacyjnego - zamierza dokonac tego Holandia (z 34,5% do 30% do 2007r.), stawkę CIT obniżyła już Austria.