Konkurs piękności

Napęd CD-ROM musiałyby pracować w trybie x100-120, żeby dorównać najlepszym DVD-ROM-om. Postęp w dziedzinie tych ostatnich jest oszałamiający. Oto one: AOpen DVD-1640, Hitachi GD-7500, NEC DV-5700, Pioneer DVD-105S, Samsung SD-612, Toshiba SD-M1402.


Postęp, jaki dokonał się w konstrukcji napędów DVD-ROM, budzi zdumienie. Najłatwiej sobie to uzmysłowić, porównując ich szybkość do napędów CD-ROM. Te ostatnie musiałyby pracować w trybie x100-120, żeby dorównać najlepszym DVD-ROM-om.

Pioneer DVD-105S wyprzedza większość konkurentów co najmniej o dwie klasy

Pioneer DVD-105S wyprzedza większość konkurentów co najmniej o dwie klasy

Nie trzeba wielu rachunków, by dowieść powyższej tezy. W przypadku napędów DVD podstawą do obliczania transferu jest 1350 kB/s. Oznacza to, że napęd klasy x16 przesyła 21 MB/s. W praktyce średnia prędkość osiągana w trakcie odczytu płyt DVD-ROM nie przekracza 14 MB/s. Dla porównania, maksymalny transfer napędu CD-ROM klasy x72 wynosi 10,5 MB/s, a w praktyce niewiele ponad 8 MB/s.

Niemal od zawsze kierunek rozwoju napędów DVD-ROM wyznaczała firma Pioneer, regularnie wprowadzająca na rynek nowe modele, które biły kolejne rekordy prędkości. Od dłuższego już czasu pozycja lidera pozostaje niezagrożona. Na dwóch czołowych miejscach w naszych zestawieniach, daleko przed całą konkurencją, królują napędy firm AOpen i Pioneer. AOpen nie opracował jednak własnej konstrukcji, a jedynie wykorzystał mechanizm Pioneera, dzięki czemu wyniki tych dwóch modeli są niemal identyczne.

Z rynku praktycznie zniknęły napędy wolniejsze niż x8. Oszczędności przy ich produkcji byłyby na tyle znikome, że żaden z producentów nie decyduje się na ich wytwarzanie. Napędy DVD x8 są najczęściej kupowane - sprawia to dobry stosunek możliwości do ceny.

Już niedługo jednak standardem powinny stać się urządzenia x10 i x12. W tych właśnie kategoriach jest najwięcej modeli. Najwyraźniej zresztą większość producentów nie bardzo śpieszy się, żeby przekroczyć próg x12 (wyjątkiem jest Pioneer i AOpen). Być może doszli do wniosku, że wydajność oferowana przez te napędy jest wystarczająca do wszystkich zastosowań. Wniosek ten nie jest daleki od prawdy, ale oznacza, że ceny napędów nie będą spadać, ponieważ poszczególne modele nie będą zastępowane przez nowsze. Obecnie najtańsze z nich można kupić za nieco ponad 400 zł, co stanowi dwukrotność ceny przeciętnego napędu CD-ROM. Najdroższy AOpen DVD-1640 kosztuje ponad 700 zł - komentarz jest chyba zbyteczny.

AOpen DVD-1640

AOpen jest najszybszym napędem DVD-ROM, jaki kiedykolwiek opisywaliśmy, jednym z dwóch umiejących czytać płyty z prędkością x16. Jest jednocześnie modelem zdecydowanie najdroższym, a przez to niezbyt atrakcyjnym dla większości użytkowników, nawet pomimo swoich doskonałych parametrów.

Napęd wykorzystuje mechanizm wyprodukowany przez Pioneera i zastosowano go też w modelu Pioneer 105S, opisanym poniżej. Sugeruje to, że oba urządzenia będą osiągać bardzo zbliżone wyniki i tak jest w rzeczywistości. AOpen wypadł w naszych testach nawet minimalnie lepiej niż Pioneer. Wynika to jednak prawdopodobnie z faktu, że trafił do testów później i był wyposażony w nowszą wersję wewnętrznego oprogramowania.

Jak praktycznie wszystkie nowe napędy, AOpen wykorzystuje technologię CAV (Constant Angular Velocity - stała prędkość kątowa), przy której płyta cały czas wiruje ze stałą prędkością, niezależnie od położenia lasera odczytującego dane.