Konkurs piękności


Starzy zwycięzcy w nowych strojach

Warto wspomnieć o jeszcze jednym modelu Epsona. Stylus Photo RX585 może wygrałby test, gdyby nie jego mocno fotograficzna specjalizacja. Jest bardzo wyraźna, ale nie wystarcza do skanowania filmów. W odróżnieniu od pozostałych modeli tego producenta, drukujących tuszami pigmentowymi, w RX585 jest stosowany rozpuszczalnikowy, więc czerń, która świetnie wychodzi na papierze fotograficznym, wsiąka w zwykłą kartkę i blaknie. I to jest przyczyną dalszego miejsca mimo zwycięstw w niektórych konkurencjach.

Za mało intensywna czerń jest wadą nie tylko Epsona. Podobny zarzut można postawić sześciokolorowym urządzeniom HP z linii wyposażonej w mechanizm z nieruchomymi zbiornikami. W omawianym teście mieliśmy takie dwa, C7280 i C6280. Pierwsze z nich, jest wyposażone w superskaner do materiałów przezroczystych, z tego powodu należy do innej klasy urządzeń i przekroczyło nasz limit cenowy (tak jak MP970 z serii PIXMA), drugie zostało wicemistrzem testu i laureatem wyróżnienia za ekonomię. Test wygrał Canon MP610 dzięki kombinacji najlepiej sprzedającej się od lat drukarki z serii 4000 z szybkim, ale jakościowo przeciętnym skanerem.

Canon PIXMA MP610

Konkurs piękności

Canon PIXMA MP610

Canon w urządzeniach drukujących ze stałą głowicą stara się dorównać elastyczności konfiguracji modeli konkurencji uzyskanej dzięki zamianie naboju z czarnym atramentem na zestaw fotograficzny. Zmniejszając rozmiary kropli i powiększając rozdzielczość, dawkuje równie małe porcje barwnika, jak w rozpuszczonych tuszach fotograficznych. Doszedł już do kropli jednopikolitrowej i rozdzielczości 9600x2400 dpi. To są parametry decydujące o jakości, ale niektóre dysze wystrzeliwują krople dwu- i pięciokrotnie większe, aby przyśpieszyć tempo druku.

Dwie czernie

W oryginalnym zestawie atramentów mamy dwa czarne, pigmentowy jest używany do monochromatycznego druku tekstowego, a rozpuszczalnikowy miesza się z pozostałymi, żółtym, cyjanem i magentą, w części kolorowej. Jednak zużycie rozpuszczalnikowej czerni jest wielokrotnie mniejsze niż pozostałych kolorów, z czego wynika, że oszczędnościowy w zamierzeniu pomysł raczej nie został wykorzystany. Sterownik woli tworzyć szare odcienie z mieszaniny żółtego, cyjanu i magenty po części z powodu tradycji, a po części z braku możliwości wystrzeliwania najmniejszych, jednopikolitrowych kropel w tym kolorze. Typowe błędy na fotografiach przed ich wydrukowaniem mogą być usuwane przy użyciu funkcji sterownika drukarki.

Żywiołem MP610 jest jednak tempo, pod względem jakości trudniejszych wydruków urządzenie ustępuje konkurentom fotograficznym. Skaner imponuje szybkością. Dynamika i wierność kolorów nie jest tak rewelacyjna, ale wystarcza, żeby drukarka i skaner osiągnęły w teście najlepsze oceny. Canon oferuje: czytnik kart pamięci, spory wyświetlacz, nowy sposób poruszania się po menu, podwójny podajnik papieru, wbudowany dupleks, druk na wizytówkach i kompaktach oraz pozostałe funkcje znane z serii PIXMA.

Konkurs piękności

Werdykt PCWK

Technologia druku termiczna

Rozdzielczość 9600x2400 dpi

Porty USB 2.0

Skaner CIS, 2400x4800 dpi

Jakość druku tekstowego 10

Jakość koloru 7,6

Jakość szczegółów 7,9

Jakość druku foto 6,3

Jakość skanowania 4,9

Informacje Canon, tel. 022 5723010,http://www.canon.pl Cena 799 zł

Hewlett-Packard Photosmart C6280

Konkurs piękności

Hewlett-Packard Photosmart C6280

Zwycięstwo w kategorii ekonomicznej tak drogiego modelu, jak C6280, ma oczywiste przyczyny – oprócz niezłego tempa i jakości również niski koszt drukowania. Dziewięć groszy za stronę monochromatyczną to wynik trudny do uzyskania nawet w technologii laserowej. W kolorze proporcje nie są aż tak korzystne, co jest niezrozumiałe, gdyż siła C6280 tkwi w szybkim i dobrej jakości druku barwnym.

O takiej specjalności decyduje głowica. Ma sześć części, jak w drukarce fotogra> cznej: dwie do czterokrotnie jaśniejszego cyjanu i magenty, kolejne trzy to klasyczny CMY i ostatnia, obsługująca kolor czarny. Jest to podobno tusz pigmentowy, ale jak na taką osnowę wnika zbyt głęboko w zwykły papier, który zaczernia mało intensywnie. Podobny defekt obserwujemy w drukarkach foto z tuszami rozpuszczalnikowymi. Jednym słowem czerń w prostych wydrukach jest niezbyt szybka i przekonująca.

Przyśpieszenie

Konkurs piękności

Parametry techniczne i wyniki testów modeli od 450 z ł

Liczba 650 dysz do czerni pomnożona pięciokrotnie stanowi o sile C6280 w kolorze. Chodzi zarówno o tempo, jak i jakość. W szczegółach była najlepsza, znakomicie wypadł test mikrodruku, bardzo dobrze grafiki kolorowej, jednak zdjęcie okazało się gorsze. Poza bardzo głęboką czernią, która na papierze fotogra> cznym wyraźnie się odnalazła, pozostałe fragmenty są ponadprzeciętne, ale bez rewelacji. Drukarka wyróżnia się dużą liczbą retuszy, nie tylko czerwonych, ale i zwierzęcych, zielonożółtych oczu. To wszystko nawet bez pomocy komputera, podczas druku z karty pamięci.

Teoretycznie skaner ma bardzo duże możliwości, ale w teście nie wypadł aż tak dobrze. Najwierniej oddawał nasycenia, poprawnie odtwarzał szarości, w skanowaniu fotogra> i trzymał się w grupie za najlepszymi Epsonami. Tempo gorsze niż jakość, a Readiris do rozpoznawania tekstu wypadł bardzo słabo.

Konkurs piękności

Werdykt PCWK

Technologia druku termiczna

Rozdzielczość 4800x1200 dpi

Porty USB 2.0, Ethernet

Skaner CCD, 4800x4800 dpi

Jakość druku tekstowego 7

Jakość koloru 8

Jakość szczegółów 8,5

Jakość druku foto 6,6

Jakość skanowania 5

Informacje HP, tel. 022 5657700,http://www.hp.pl Cena 849 zł