Konkurs piękności


Lexmark X6570

Konkurs piękności

Lexmark X6570

Po długim czasie naboje w produktach Lexmarka zmieniły się na lepsze. Nowa formuła atramentów, tym razem w komplecie na osnowie pigmentowej, nosi nazwę Evercolor 2, jest bardziej odporna na wilgoć i w testach instytutu Wilhelma osiągnęła trwałość stuletnią. Dzisiaj ważne jest także długo oczekiwane zwiększenie liczby dysz do 936 na jedną głowicę. Proporcjonalnie do ich wzrostu tempo druku powiększyło się mniej więcej o połowę. Dzięki temu X6570 przegonił konkurencję w drukowaniu tekstu, ale w trudniejszych tematach nie było już tak dobrze. Spadało nie tylko tempo, ale i jakość - od wyrazistego tekstu i dobrej czarnej grafiki, przez niezłe oddanie szczegółów, przeciętną kolorymetrię, aż do marnego zdjęcia. Pojawiają się problemy ze zrównoważeniem szarości, przez którą przebijają brązy. Przez niedostatek rozdzielczości mozaiki symulujące trudniejsze kolory stają się nadmiernie widoczne.

Plusy

Konkurs piękności

Ocena końcowa

Do zalet zaliczamy dobre rozpoznanie tekstu dzięki współpracy z dołączanym FineReaderem, jako rekompensatę marnego wyniku testów jakości i tempa pracy skanera. Ten składnik urządzenia, wykonany w technologii CIS, okazał się mało czuły. Nie potrafił rozróżnić elementów w ciemniejszej części dynamicznego zdjęcia. Taki sam brak mocy ujawnił się w teście zgodności kolorów. Jak we wszystkich urządzeniach Lexmarka, automatycznie rozpoznawany jest rodzaj podawanego papieru. Także głowice po wymianie tuszu dostrajają się same. Sterowniki są bardzo łatwe w użyciu, a instrukcje wyświetlane na panelu LCD towarzyszą wielu czynnościom.

Wyposażenie w faks, automatyczny podajnik kartek do skanowania, tekstowy wyświetlacz oraz charakterystyka drukarki wskazują na biurowe przeznaczenie kombajnu. Z tej perspektywy gniazda do kart pamięci cyfrówek i Wi-Fi sprawiają wrażenie kwiatków do kożucha.

Konkurs piękności

Werdykt PCWK

Technologia druku termiczna

Rozdzielczość 4800x1200 dpi

Porty USB 2.0, Wi-Fi

Skaner CIS, 1200x600 dpi

Jakość druku tekstowego 9

Jakość koloru 6,3

Jakość szczegółów 7,6

Jakość druku foto 4,4

Jakość skanowania 3

Informacje Lexmark, tel. 012 2901400,http://www.lexmark.pl Cena 769 zł

Epson Stylus DX8400

Konkurs piękności

Epson Stylus DX8400

Wyróżnienie dla Epsona jest symbolem powrotu tej firmy do czołówki po kilkuletniej nieobecności. W tym czasie producent opanował technologię nowego, bardziej elastycznego piezoelektryku, dzięki czemu zwiększył się zakres regulacji wielkości kropli, a z nim prędkość druku. Charakterystyczną konsekwencją przydzielenia tej samej liczby dysz (po 90) do każdego koloru i ich jednorzędowego rozmieszczenia jest niespotykane zbliżenie tempa druku w czerni i w kolorze. W tej drugiej specjalności nawet pod względem szybkości Epsony awansowały do czołówki, gdyż jakość zawsze była ich mocną stroną.

Pigment

Konkurs piękności

Parametry techniczne i wyniki testów modeli do 450 zł

Model DX8400 drukuje czterokolorowo tuszami pigmentowymi DuraBrite. To dość uniwersalna, wodoodporna kompozycja, która najlepiej radzi sobie z prostszymi tematami, gorzej z grafiką i słabo ze zdjęciami, skoro ilości barwnika w trzypikolitrowej kropli nie da się już bardziej podzielić. Szarości, które z tego powodu powstają nie tylko z czarnego, lecz i kolorowej trójki, mają tendencję do wpadania w brązy. Za to nie brakuje rozdzielczości - bardzo dobrze zakończył się test mikrodruku. Największy problem wynika jednak z nietypowej rozdzielczości drukowania 1440 dpi, na którą sterownik musi przeliczać prawie wszystkie oryginały, nawet ze skanerów Epsona. Mory, szumy i inne efekty niecałkowitych zaokrągleń będą prześladować wydruki dopóty, dopóki ten parametr nie zostanie zmodyfikowany.

Nie do poznania zmieniły się skanery. W poprzednich testach narzekaliśmy na tandetę, a w tym trudno nie wyrażać zadowolenia. Marnej rozdzielczości towarzyszy bardzo dobra dynamika. Skaner zwolnił, aby dokładniej mierzyć ilość światła. W efekcie mamy najlepszą w teście jakość zdjęcia, ale tylko średnie tempo. Użytkownicy domowi powinni być zadowoleni z takiej charakterystyki.

Konkurs piękności

Werdykt PCWK

Technologia druku piezoelektryczna

Rozdzielczość 5760x1440 dpi

Porty USB 2.0

Skaner CIS, 1200x2400 dpi

Jakość druku tekstowego 9

Jakość koloru 7,1

Jakość szczegółów 7,7

Jakość druku foto 4,8

Jakość skanowania 6

Informacje Epson, tel. 022 4557510,http://www.epson.pl Cena 399 zł